Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Prezydencja potwierdza dodatkowy szczyt ws. budżetu

0
Podziel się:

W listopadzie odbędzie się dodatkowy, specjalny szczyt UE poświęcony
wyłącznie przyszłemu budżetowi UE na lata 2014-2020 - ogłosiła cypryjska prezydencja na zakończenie
nieformalnego spotkania ministrów spraw europejskich krajów UE w Nikozji.

W listopadzie odbędzie się dodatkowy, specjalny szczyt UE poświęcony wyłącznie przyszłemu budżetowi UE na lata 2014-2020 - ogłosiła cypryjska prezydencja na zakończenie nieformalnego spotkania ministrów spraw europejskich krajów UE w Nikozji.

"Naszym celem jest wówczas zawarcie porozumienia" w sprawie budżetu - oświadczył cypryjski minister ds. europejskich Andreas Mawrojanis. Konkretnej daty spotkania szefów państw i rządów, którzy mają doprowadzić do przezwyciężenia różnicy stanowisk między krajami członkowskimi, nie podano.

Prezydencja cypryjska oceniła już na wstępie, że w wyniku negocjacji nieuchronne będzie obniżenie proponowanej przez KE wysokości budżetu na skutek nacisku krajów-płatników netto takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Holandia czy Austria. Polska zabiega, by cięcia nie dotknęły polityki spójności, której nasz kraj jest największym beneficjentem.

"W trakcie dyskusji piętnaście państw (tzw. Przyjaciele Polityki Spójności) powtórzyło swój postulat, zgodnie z którym nie godzi się na cięcia w polityce spójności. To mocny komunikat dla prezydencji cypryjskiej dotyczący tego, w jakim zakresie oszczędności mogą dotyczyć funduszy spójności" - podsumował po spotkaniu minister ds. europejskich Piotr Serafin.

Podczas końcowej konferencji prasowej komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski cieszył się ze "zobowiązania wszystkich uczestników do znalezienia porozumienia w sprawie finansowania Europy". Dodał z naciskiem, że UE nie może "funkcjonować w oparciu o najniższy wspólny mianownik".

Europosłanka PO Sidonia Jędrzejewska z komisji budżetowej PE powiedziała PAP, że w dalszych negocjacjach "szansą Polski i nowych państw członkowskich na utrzymanie hojnego finansowania polityki spójności są sprzeczne interesy państw płatników netto". Jak oceniła, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i inni płatnicy netto "zgadzają się tylko co do tego, że przyszła siedmiolatka zaproponowana przez KE jest zbyt wysoka".

Prócz organizacji nadzwyczajnego szczytu w listopadzie prezydencja cypryjska nie poinformowała o innych ustaleniach nieformalnego spotkania ministrów w Nikozji, w tym zwłaszcza nowych liczbowych danych opisujących budżet.

Z Nikozji Marta Fita-Czuchnowska (PAP)

fit/ kot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)