Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE proponuje międzynarodową konferencję na temat konfliktu w Mali

0
Podziel się:

Unia Europejska zaproponowała zorganizowanie 5 lutego w Brukseli
międzynarodowej konferencji na temat wsparcia dla Mali, gdzie trwa wojna między islamskimi
partyzantami a siłami rządowymi, wspieranymi przez wojska francuskie - poinformowała Komisja
Europejska.

Unia Europejska zaproponowała zorganizowanie 5 lutego w Brukseli międzynarodowej konferencji na temat wsparcia dla Mali, gdzie trwa wojna między islamskimi partyzantami a siłami rządowymi, wspieranymi przez wojska francuskie - poinformowała Komisja Europejska.

Spotkaniu będzie przewodniczyć szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton. Zostanie ono zorganizowane we współpracy z Unią Afrykańską, ONZ oraz Wspólnotą Gospodarczą Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) - powiedział w poniedziałek rzecznik KE Michael Mann.

Dodał, że w poniedziałek do Mali dotrze dowódca powołanej w zeszłym tygodniu przez UE wojskowej misji szkoleniowej, francuski generał Francois Lecointre oraz eksperci, którzy przygotują misję pod auspicjami Unii.

W zeszły czwartek szefowie dyplomacji krajów UE powołali wojskową misję szkoleniową EUTM Mali, która ma szkolić malijska armię. UE zamierza wysłać do tego kraju około 200 instruktorów wojskowych i około 250 żołnierzy dla ochrony misji, która zostanie rozmieszczona na przełomie lutego i marca. Jej koszt oszacowano na 12,3 mln euro, a jej mandat ma obowiązywać 15 miesięcy. Na razie nie padły deklaracje, jaki będzie udział poszczególnych państw.

Jak poinformował Mann, w Brukseli został też utworzony mechanizm koordynacji wsparcia logistycznego dla międzynarodowej operacji w Mali, kierowanej przez siły państw afrykańskich AFISMA.

Spośród państw europejskich na zbrojną interwencję w Mali zdecydowała się popierana przez pozostałe stolice UE Francja, która zwiększyła liczebność swoich wojsk w tym kraju z 600 do około 2500. Od 11 stycznia francuskie lotnictwo bombarduje pozycje islamistów na północy Mali, a w nocy z 15 na 16 stycznia francuscy żołnierze rozpoczęli operacje lądowe w tym kraju. Niektóre kraje UE udzieliły Francji pomocy logistycznej w jej operacji.

Od kwietnia 2012 roku islamscy rebelianci zdołali opanować na północy Mali pustynny teren o powierzchni równej Francji. Sprzyjał im chaos, w jakim pogrążył się kraj po obaleniu w marcowym wojskowym zamachu stanu demokratycznie wybranego prezydenta Amadou Toure. Według ekspertów od spraw bezpieczeństwa islamiści chcą utworzyć w północnym Mali własne państwo i przekształcić je w ośrodek ekstremizmu, zagrażający sąsiednim krajom, w tym europejskim. (PAP)

awi/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)