Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE przedłużyła sankcje wobec Białorusi

0
Podziel się

Unia Europejska przedłużyła we wtorek sankcje wobec Białorusi do końca
października 2014 roku. Decyzję państw UE uzasadniono tym, że władze białoruskie nie uwolniły
wszystkich więźniów politycznych, a żaden z uwolnionych nie został zrehabilitowany.

bEpDoZlx

Unia Europejska przedłużyła we wtorek sankcje wobec Białorusi do końca października 2014 roku. Decyzję państw UE uzasadniono tym, że władze białoruskie nie uwolniły wszystkich więźniów politycznych, a żaden z uwolnionych nie został zrehabilitowany.

"Na Białorusi nie poprawiła się sytuacja w sferze poszanowania praw człowieka, praworządności i zasad demokracji" - poinformowano w komunikacie Rady UE. Dodano, że Unia będzie nadal prowadzić wobec Białorusi politykę "krytycznego zaangażowania", której celem jest promowanie demokratycznych wartości w tym kraju.

UE zaktualizowała we wtorek swoją listę osób i firm na Białorusi, objętych sankcjami za poważne łamanie praw człowieka, udział w represjach wobec społeczeństwa obywatelskiego i demokratycznej opozycji, a także czerpanie korzyści z popierania reżimu.

bEpDoZlz

Sankcje, takie jak zakaz wjazdu na terytorium UE i zamrożenie aktywów, dotyczą obecnie 232 osób oraz 25 firm.

Białoruś objęta jest też unijnym embargiem na sprzedaż broni, a także wszelkiego sprzętu, który może zostać wykorzystany do represji.

Przedstawiciele Unii Europejskiej wielokrotnie podkreślali, że warunkiem wznowienia dialogu z Białorusią oraz złagodzenia sankcji jest uwolnienie przez reżim w Mińsku i rehabilitacja wszystkich więźniów politycznych. Jeśli warunek ten zostanie spełniony, to szansą na poprawę relacji może być szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie pod koniec listopada. Białoruś wyraziła zainteresowanie udziałem w tym szczycie, a także całym programie Partnerstwa Wschodniego.

Pod koniec czerwca tego roku Unia zawiesiła sankcje wobec szefa białoruskiej dyplomacji Uładzimira Makieja, aby ułatwić kontakty z reżimem prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Makiej był współodpowiedzialny za brutalne rozpędzenie protestu po wyborach prezydenckich 19 grudnia 2010 r., a następnie za prześladowania opozycjonistów.

bEpDoZlF

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ kar/

bEpDoZma
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)