Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE rozważa wysłanie żołnierzy do Republiki Środkowoafrykańskiej

0
Podziel się:

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton proponuje wysłanie do Republiki
Środkowoafrykańskiej misji wojskowej UE, liczącej od 700 do 1000 żołnierzy - poinformowali w
czwartek unijni dyplomaci. W piątek o propozycji będą rozmawiać ambasadorowie państw UE.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton proponuje wysłanie do Republiki Środkowoafrykańskiej misji wojskowej UE, liczącej od 700 do 1000 żołnierzy - poinformowali w czwartek unijni dyplomaci. W piątek o propozycji będą rozmawiać ambasadorowie państw UE.

Żołnierze unijnej misji albo mieliby zabezpieczać lotnisko w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Bangi, albo też zostaliby rozmieszczeni na zachodzie tego kraju, w tym do ochrony ważnej drogi łączącej Republikę Środkowoafrykańską z sąsiednim Kamerunem. Ich zadaniem byłaby ochrona ludności cywilnej i zagwarantowanie dotarcia pomocy humanitarnej dla potrzebujących.

Misja miałaby wesprzeć interwencję francuską w tym afrykańskim kraju, gdzie konflikt między muzułmanami i chrześcijanami przerodził się w religijne pogromy, pochłonął życie tysięcy ludzi, a jedną piątą 5-milionowej ludności państwa uczynił uchodźcami we własnym kraju.

W zeszłym roku Francja wysłała do republiki Środkowoafrykańskiej 1600 swoich żołnierzy, by położyć kres pogromom. W grudniu w Brukseli prezydent Francji Francois Hollande apelował do krajów UE o wsparcie francuskiej operacji.

Pomoc obiecały Francuzom Polska, Belgia, Hiszpania i Wielka Brytania. Premier Donald Tusk poinformował 20 grudnia ub.r. w Brukseli, że 50 polskich żołnierzy pojedzie do Republiki Środkowoafrykańskiej, aby technicznie i logistycznie wesprzeć siły francuskie. Udostępnimy również wojskowy samolot transportowy Hercules C-130. "Polska nie wycofuje się z przyjętych zobowiązań" - zapewniają polscy dyplomaci.

Gdyby w piątek ambasadorowie państw UE poparli jednomyślnie propozycję wysłania do Republiki Środkowoafrykańskiej unijnej misji wojskowej, to decyzja w tej sprawie mogłaby zapaść na spotkaniu szefów dyplomacji 20 stycznia. Następnie ustalono by, które kraje wezmą udział w misji i jakie siły udostępnią.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ cyk/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)