Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Rządy same sfinansują system nawigacji satelitarnej Galileo

0
Podziel się:

Rządy państw Unii Europejskiej rzuciły w
piątek "koło ratunkowe" planowanemu systemowi nawigacji
satelitarnej Galileo, rezygnując ze współfinansowania tego
wielkiego projektu przez biznes.

Rządy państw Unii Europejskiej rzuciły w piątek "koło ratunkowe" planowanemu systemowi nawigacji satelitarnej Galileo, rezygnując ze współfinansowania tego wielkiego projektu przez biznes.

Postanowiono, że za Galileo zapłacą rządy. Okazało się to konieczne, ponieważ grupa ośmiu firm z Francji, Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Włoch, która miała realizować Galileo, nie potrafiła się porozumieć w sprawie podziału kosztów i zadań.

O przyszłości Galileo dyskutowali w piątek w Luksemburgu ministrowie transportu UE.

"Ministrowie postanowili poniechać partnerstwa publiczno- prywatnego i zacząć od nowa" - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej ds. transportu Michele Cercone.

Pierwotne plany przewidywały sfinansowanie Galileo w jednej trzeciej ze środków publicznych; resztę miał zainwestować biznes prywatny. Koszt realizacji projektu oszacowano na 3,4-3,6 miliarda euro. Kolejne opóźnienia oznaczałyby oczywiście wzrost tych kosztów.

System Galileo to sieć 30 satelitów, wysyłających sygnał radiowy do odbiorników na ziemi i umożliwiających precyzyjną nawigację.

Ostateczna decyzja w sprawie nowych zasad finansowania projektu zapadnie prawdopodobnie w drugiej połowie roku.

Na razie na orbitę wprowadzono tylko jednego satelitę systemu Galileo (w grudniu 2005 roku). Drugiego satelitę miano umieścić na orbicie jesienią 2006 roku, ale pojawiły się problemy natury technicznej. Plany zakładają, że system Galileo zacznie działać w 2012 roku.

Galileo miał być europejską konkurencją dla amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej GPS (24 satelity). Nie wyklucza się, że ostatecznie oba systemy będą współpracować.

W przeciwieństwie do GPS, który jest w całości zarządzany przez Ministerstwo Obrony USA i jedynie udostępniany cywilom, Galileo ma być systemem cywilnym. Ponadto ma być od GPS lepszy, umożliwiając lokalizację obiektów z dokładnością do jednego metra (a nie kilku - kilkunastu metrów, jak w przypadku GPS).

USA nie stoją jednak w miejscu - na lata 2013-2018 zapowiadają GPS nowej generacji. Chińczycy także chcą budować własny system nawigacji satelitarnej, a Rosjanie modernizują swój, który na razie ma charakter wyłącznie militarny. (PAP)

az/ ro/ 2952,arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)