Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Sikorski o kryzysie gazowym: nie ma zgody na szantaż energetyczny

0
Podziel się:

Rosja ani Ukraina nie mają prawa stosować
szantażu energetycznego wobec swoich partnerów - powiedział w
poniedziałek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jego
zdaniem, po kryzysie gazowym stare polskie postulaty energetyczne
popierają teraz inne kraje UE.

Rosja ani Ukraina nie mają prawa stosować szantażu energetycznego wobec swoich partnerów - powiedział w poniedziałek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jego zdaniem, po kryzysie gazowym stare polskie postulaty energetyczne popierają teraz inne kraje UE.

"Możemy mieć satysfakcję, że widzieliśmy dalej i wcześniej od innych. Dziś rzeczywistość przyznaje nam rację" - powiedział Sikorski po spotkaniu w Brukseli ministrów spraw zagranicznych "27".

"Odczuwam olbrzymią satysfakcję, bo wiele krajów wypowiadało się tak, jak my w zeszłym roku. Wtedy był sceptycyzm, dziś UE mówiła jednym głosem" - cieszył się minister, relacjonując rozmowy ze swoimi kolegami o stosunkach UE z Rosją i Ukrainą po konflikcie gazowym, który spowodował dwutygodniowe przerwanie dostaw gazu do UE.

"Chodzi o warunki. Rosja ma prawo do terminowych płatności za swą ropę i swój gaz. Ma też prawo do negocjowania najwyższych cen. Ukraina ma prawo do negocjowania taryf tranzytowych. Ale prawo do negocjowania to raz, a szantaż energetyczny i monopol to dwa. Na to Europa nie może sobie w przyszłości pozwolić" - powiedział Sikorski.

Jego zdaniem w wyniku kryzysu gazowego wszystkie kraje UE "bez wyjątku" opowiadają się teraz za dywersyfikacją źródeł i tras przesyłowych gazu do UE. Zmiana nastawienia jest trwała i przyniesie konkretne rezultaty, bo - tłumaczył - "nie ma nikogo, kto by miał wątpliwości, że to był kryzys polityczny, a obywatele UE stali się zakładnikami sporu".

Zaapelował do Komisji Europejskiej o "mapę drogową i harmonogram" realizacji polskich postulatów energetycznych: zmiany dyrektywy o bezpieczeństwie energetycznym (np. by szybciej uruchamiać mechanizm solidarności między krajami), dokończenia liberalizacji unijnego rynku energii, budowy interkonektorów, które połączą krajowe sieci przesyłowe, oraz wynegocjowania dobrych warunków handlu z Rosją.

"Trzeba kuć żelazo póki gorące i przyjąć harmonogram realizacji tych postulatów" - powiedział minister.

Inga Czerny i Michał Kot (PAP)

icz/ kot/ mc/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)