Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE zaczyna negocjacje ws. strefy wolnego handlu z Gruzją i Mołdawią

0
Podziel się:

UE rozpoczęła w poniedziałek negocjacje umów o strefie wolnego handlu z
Gruzją i Mołdawią. Rozmowy techniczne ruszą już w styczniu, a formalne tury negocjacyjne - w
pierwszym kwartale 2012 roku - powiedział w Brukseli szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

UE rozpoczęła w poniedziałek negocjacje umów o strefie wolnego handlu z Gruzją i Mołdawią. Rozmowy techniczne ruszą już w styczniu, a formalne tury negocjacyjne - w pierwszym kwartale 2012 roku - powiedział w Brukseli szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

"Jest to realizacja postanowień szczytu Partnerstwa Wschodniego (PW) w Warszawie i kolejna rzecz, którą możemy zapisać po stronie rzeczy +zrobionych+ podczas polskiej prezydencji" - powiedział dziennikarzom Sikorski. "Rozmowy techniczne rozpoczną się w styczniu, a formalne tury negocjacyjne w pierwszym kwartale przyszłego roku" - dodał.

Szef polskiej dyplomacji wraz z unijnym komisarzem ds. handlu Karelem de Guchtem podpisali w poniedziałek w Brukseli dokumenty pozwalające na rozpoczęcie negocjacji. Gruzję i Mołdawię reprezentowali ich premierzy: Nika Gilauri oraz Vlad Filat.

Sikorski zaznaczył, że rozpoczęcie negocjacji "to sygnał, że Europa jest na zawsze zainteresowana krajami Partnerstwa Wschodniego". "To wszystko, co sobie obiecaliśmy w ramach partnerstwa, szybciej, wolniej, ale z żelazną konsekwencją, jest realizowane" - dodał.

Oświadczył, że kolejnym etapem "będą umowy (...) o ułatwieniach wizowych" z krajami PW (oprócz Gruzji i Mołdawii są to: Azerbejdżan, Armenia, Ukraina i Białoruś). "Chcemy dojść do ruchu bezwizowego" - zaznaczył.

Komisja Europejska dała zielone światło do rozpoczęcia negocjacji handlowych z Gruzja i Mołdawią 5 grudnia, ogłaszając, że pierwsza runda negocjacji ma się odbyć na początku przyszłego roku.

Umowy handlowe - czyli umowy o głębokiej i pełnej strefie wolnego handlu - są częścią umowy o stowarzyszeniu z UE, która jest podstawą uprzywilejowanych stosunków między Unią a krajami spoza niej. Mołdawia i Gruzja rozpoczęły negocjacje tego porozumienia odpowiednio w styczniu i w lipcu 2010 roku. Zdaniem KE, umowy o pogłębionej strefie wolnego handlu mają zróżnicować i wzmocnić wymiany handlowe obu krajów i otworzyć dla tych państw unijny rynek, który liczy około 500 mln konsumentów.

UE zaznacza przy tym, że oba kraje muszą poprawić stabilność, przejrzystość i przewidywalność swojego prawodawstwa, ponieważ wzmocni to znacznie zaufanie i tym samym przyciągnie inwestorów.

Oba kraje korzystają obecnie z ułatwionego dostępu do rynku UE poprzez indywidualny system niższych taryf importowych; podpisały także z KE porozumienie o współpracy i partnerstwie, które reguluje współpracę dwustronną między UE a byłymi krajami Związku Radzieckiego (Mołdawia w 1998, a Gruzja w 1999 roku).

Udzielając w 2010 roku KE mandatu do negocjacji umów stowarzyszeniowych z tymi krajami, UE uzależniła rozpoczęcie negocjacji umowy o pogłębionej strefie wolnego handlu od wypełnienia przez nie "kluczowych zaleceń". W szczególności chodziło o przeprowadzenie reform związanych z handlem i inwestycjami, wzmocnienie norm fitosanitarnych oraz ochrony własności intelektualnej i konkurencyjności.

Według danych KE Unia jest największym partnerem handlowym Gruzji i Mołdawii. W 2010 wartość wymiany handlowej, jeśli idzie o towary, wyniosła w przypadku Gruzji 1,7 mld euro, a w przypadku Mołdawii - 2,1 mld euro.

Z Brukseli Agata Byczewska (PAP)

aby/ awl/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)