Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE: Zapasy ropy naftowej wystarczają na 117 dni

0
Podziel się:

Obecne zapasy ropy naftowej w krajach
członkowskich wystarczają - w skali całej Unii Europejskiej - na
117 dni zużycia - poinformowała we wtorek Komisja Europejska,
uznając to za dobry wynik. Odmówiła jednak podania danych o
rezerwach w poszczególnych krajach.

bECcLfIR

Obecne zapasy ropy naftowej w krajach członkowskich wystarczają - w skali całej Unii Europejskiej - na 117 dni zużycia - poinformowała we wtorek Komisja Europejska, uznając to za dobry wynik. Odmówiła jednak podania danych o rezerwach w poszczególnych krajach.

Tymczasem wiadomo, że nie wszystkie kraje członkowskie wywiązują się z nałożonego prawem UE obowiązku trzymania rezerw ropy wystarczających na 90 dni.

Komisja Europejska podaje, że są to Belgia i Cypr, przeciwko którym wszczęto postępowanie za naruszenie unijnych przepisów. Postępowanie KE wszczęła także przeciwko Grecji, która w ogóle nie poinformowała o swoich zapasach.

bECcLfIT

Według nieoficjalnych informacji polskich źródeł, strategiczna rezerwa paliw płynnych (wraz z olejem opałowym) w 2005 roku wystarczała w Polsce na ok. 55 dni zużycia.

Komisja zapowiedziała stanowczo, że będzie domagać się od krajów członkowskich przestrzegania przepisów w dziedzinie obowiązkowego poziomu zapasów ropy naftowej, tak by "mieć stale jasny obraz sytuacji".

Jednocześnie KE oceniła, że utrzymujące się wysokie ceny ropy naftowej na światowych rynkach "nie wydają się mieć na dzień dzisiejszy istotnego wpływu na perspektywy gospodarcze, czy to na poziomie europejskim, czy światowym".

Jednak - przestrzega KE - "obecny poziom cen może zahamować w najbliższych miesiącach wzrost gospodarczy, jeśli tym cenom będzie towarzyszyło pogorszenie sytuacji monetarnej albo spekulacyjne inwestycje".

bECcLfIZ

Michał Kot (PAP)

kot/ mes/ icz/ mc/

bECcLfJu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)