Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Zgoda na przygraniczny ruch bezwizowy z Kaliningradem

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź ministra spraw wewnętrznych Jerzego Millera
#

# dochodzi wypowiedź ministra spraw wewnętrznych Jerzego Millera #

27.10. Luksemburg (PAP) - Ministrowie spraw wewnętrznych UE przyjęli w czwartek w Luksemburgu porozumienie w sprawie umowy o małym ruchu granicznym z obwodem kaliningradzkim, która obejmie części Pomorza oraz Warmii i Mazur. Do jej zrealizowania potrzeba jeszcze podpisu Rosji.

Porozumienie w tej sprawie jeszcze we wtorek osiągnęli ambasadorowie UE. W czwartek potwierdzili je ministrowie spraw wewnętrznych UE obradujący w Luksemburgu pod przewodnictwem ministra Jerzego Millera.

"Jest to wyraźny gest, który ma służyć łatwiejszemu kontaktowi osób mieszkających po obu stronach granicy. W przypadku obwodu kaliningradzkiego, ze względu na jego specyfikę oddzielenia od reszty Federacji Rosyjskiej, ten obszar uprzywilejowanych kontaktów z państwem UE został rozszerzony na całą powierzchnię obwodu" - powiedział szef polskiego resortu na konferencji prasowej kończącej posiedzenie ministrów.

"Termin wejścia w życie umowy to decyzja dwustronna (Polski i Rosji - PAP). My mówiliśmy o stanowisku UE. To stanowisko będzie formalnie stanowiskiem ostatecznym w pierwszym kwartale przyszłego roku" - dodał.

Nie powiedział, czy spodziewa się jakichkolwiek oporów ze strony Rosji. "Natomiast mamy doświadczenie z Białorusią, kiedy strona europejska jest od dawna gotowa do wejścia w życie tej umowy, a strona białoruska co najmniej od pół roku zwleka z przyjęciem tych reguł" - zaznaczył.

Przed tym umowa o małym ruchu granicznym między Polską a obwodem kaliningradzkim będzie wymagać jeszcze zatwierdzenia w Parlamencie Europejskim. Pierwsza debata na ten temat jest przewidziana na 7 listopada na posiedzeniu komisji ds. wolności obywatelskich i spraw wewnętrznych PE (tzw. LIBE), a głosowanie wstępnie zaplanowano na listopadową sesję plenarną PE. Ponieważ nie przewiduje się żadnych problemów ze strony eurodeputowanych, niektórzy dyplomaci sugerowali, że umowa "jeszcze w tym roku powinna wejść w życie". Wówczas mieszkańcy Kaliningradu będą mogli bez wiz odwiedzić np. Gdańsk.

Miller podkreślił, że trudno jest oszacować, ile osób skorzysta z wprowadzonych ułatwień, gdy zaczną one być stosowane. "Ponieważ w Federacji Rosyjskiej ktoś, kto nosi mundur, musi mieć zgodę zwierzchnika na wyjazd za granicę, trudno jest nam szacować, ile osób będzie mogło praktycznie skorzystać z tych ułatwień. Osób, które noszą mundury, w obwodzie kaliningradzkim jest dużo" - dodał.

Obwód kaliningradzki graniczy z Litwą i Polską; mieszka w nim około 1 mln osób. Mniej więcej tyle samo osób zamieszkuje objęte umową tereny w Polsce. Nie oznacza to jednak, że wszyscy mieszkańcy będą od razu zainteresowani ułatwieniami - zaznaczył ekspert UE.

Największa odległość między północą a południem obwodu wynosi 108 km, a między wschodem a zachodem - 205 km. Obecne regulacje europejskie pozwalają na ustanowienie małego ruchu granicznego jedynie w pasie 30 km, a maksymalnie 50 km po obu stronach granicy.

Dyplomaci UE wskazują, że umowa została tak sformułowana, by nie zmieniać definicji strefy małego ruchu przygranicznego uzgodnionej przez unijne rozporządzenie o ruchu przygranicznym z 2006 roku i nie tworzyć tym samym precedensu. "Jest to odstępstwo, które nie będzie precedensem dla następnych odstępstw" - zaznaczył Miller. Nalegały na to niektóre kraje UE, w tym Słowacja i Słowenia. Z tego samego powodu porozumienie dotyczy jedynie niektórych powiatów w Polsce, a nie całych województw. Dodatkowo, w osobnej deklaracji załączonej do porozumienia, Polska wymieniła wszystkie środki, które podjęła, aby zapewnić szczelną kontrolę granicy z Kaliningradem.

Porozumienie jest oparte na propozycji KE z połowy lipca, aby rozszerzyć istniejące przepisy o ruchu przygranicznym UE o obwód kaliningradzki i proporcjonalny obszar po stronie polskiej. Obejmuje on na Pomorzu: Sopot, Gdańsk, Gdynię oraz powiaty: pucki, gdański, nowodworski i malborski, a w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg, Olsztyn oraz powiaty: elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski, olecki.

Z Luksemburga Agata Byczewska (PAP)

aby/ mc/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)