Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE zwraca się do WTO ws. chińskich ceł na rury stalowe

0
Podziel się:

Unia Europejska zwróciła się do Światowej Organizacji Handlu (WTO)
z prośbą o konsultacje z Chinami ws. ceł, jakie Chiny nałożyły na importowane z UE stalowe rury
używane w elektrowniach do transportu pary - poinformowała w czwartek Komisja Europejska.

Unia Europejska zwróciła się do Światowej Organizacji Handlu (WTO) z prośbą o konsultacje z Chinami ws. ceł, jakie Chiny nałożyły na importowane z UE stalowe rury używane w elektrowniach do transportu pary - poinformowała w czwartek Komisja Europejska.

Skargę do WTO w tej samej sprawie przeciwko Chinom w grudniu złożyła Japonia.

Decyzja UE to kolejny przejaw nasilającego się konfliktu handlowego Pekinu z jego najważniejszymi zagranicznymi partnerami gospodarczymi. Komisja Europejska zdecydowała niedawno o nałożeniu ceł karnych na panele słoneczne importowane z Chin, a Pekin oskarża o praktyki dumpingowe UE jeśli chodzi o eksport win do Chin.

"UE uważa, że antydumpingowe cła (nałożone przez Chiny na stalowe rury) są niezgodne z zasadami WTO (...). Konsultacje za pośrednictwem WTO dadzą Chinom i UE szansę na znalezienie wspólnego rozwiązania. Jeśli konsultacje nie odniosą skutku, po 60 dniach UE może poprosić WTO o powołanie zespołu do orzekania w tej sprawie" - czytamy w komunikacie KE.

Komisja dodała, że cła nałożone przez Chiny na import z UE bezszwowych nierdzewnych rur stalowych w wysokości od 9,7 do 11,1 proc. "znacząco utrudniają dostęp do chińskiego rynku".

Chiny po raz pierwszy ogłosiły plany wprowadzenia ceł na rury na początku września 2011 roku, po nałożeniu przez UE podobnych opłat na takie same wyroby produkcji chińskiej. Cła te obowiązują od maja 2012 roku.

Zamiar złożenia unijnego pozwu w WTO pojawił się po ogłoszeniu przez Chiny w ubiegłym tygodniu, iż zbadają, czy UE nie prowadzi dumpingowego eksportu win - w czym widziano odpowiedź na nałożenie tymczasowych unijnych ceł na chińskie panele słoneczne.

Przepisy WTO zabraniają państwom członkowskim stosowania wobec siebie doraźnych sankcji retorsyjnych. Ewentualne nałożenie ceł ochronnych musi być zawsze poprzedzone szczegółowym śledztwem dla udowodnienia, iż przemysł państwa importera doznał szkód. (PAP)

jzi/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)