Notowania

argentyna
29.06.2009 08:25

Ugrupowanie prezydent Argentyny traci poparcie

Po uzupełniających wyborach Cristina Fernandez de Kirchner straci kontrolę nad parlamentem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Sondaże po niedzielnych uzupełniających wyborach do Kongresu Narodowego wskazują, że prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner straci prawdopodobnie kontrolę nad parlamentem - donosi Reuters.

Według sondaży przeprowadzonych na zlecenie telewizji i partii politycznych, stronnicy pani prezydent stracą większość w obu izbach argentyńskiego kongresu. W wyborach startował mąż Cristiny Fernandez de Kirchner, Nestor Kirchner, który był prezydentem, zanim urząd objęła jego żona.

Udział popularnego Kirchnera w wyborach interpretowany był jako próba wsparcia pozycji rządu, zaś same wybory uznano za rodzaj referendum w sprawie polityki pary Fernandez-Kirchner. Nestor Kirchner jest przywódcą partii Front Zwycięstwa, która miała dotąd znaczącą większość w Izbie Deputowanych i w Senacie.

Po zliczeniu głosów z ponad 27 proc. punktów wyborczych w prowincji Buenos Aires, w wyborach prowadzi biznesmen-milioner Francisco de Narvaez, który zdobył 35,01 proc. głosów; Kirchner zyskał tylko 31,88 proc.

Komentarz CNN. Wynik wyborów to krok do zmiany władzy

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ **Argentyna** znacjonalizuje fundusze emerytalne ]( http://news.money.pl/artykul/argentyna;znacjonalizuje;fundusze;emerytalne,22,0,379414.html )
* [ Inwestorzy wierzą w emerging markets ]( http://www.money.pl/pieniadze/komentarze/artykul/inwestorzy;wierza;w;emerging;markets,169,0,455337.html )
* [ Chaos w Buenos Aires. Zawiodła sygnalizacja ]( http://news.money.pl/artykul/chaos;w;buenos;aires;zawiodla;sygnalizacja,107,0,438635.html )

Trend faworyzujący opozycję może się jeszcze odwrócić, gdy spłyną głosy z okręgów zamieszkanych przez sprzyjającą Kirchnerowi biedotę. Jednak poparcie dla pani prezydent i jej centro-lewicowego zaplecza politycznego utrzymuje się na poziomie zaledwie 30 proc.

Niedzielne wybory uzupełniające postrzegane są jako preludium do kampanii prezydenckiej przed wyborami w 2011 roku. Szanse pani prezydent w tym wyścigu będą nikłe, jeśli jej zwolennicy stracą większość w obu izbach Kongresu - komentuje agencja Reutera.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: argentyna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz