Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukażą się "Dzieła wszystkie" Leśmiana

0
Podziel się:

Jeszcze w tym miesiącu do księgarń trafi pierwszy z sześciu tomów
przygotowywanej przez Państwowy Instytut Wydawniczy edycji "Dzieł wszystkich" Bolesława Leśmiana.
Będzie to pierwsze całościowe wydanie krytyczne dzieł tego poety.

Jeszcze w tym miesiącu do księgarń trafi pierwszy z sześciu tomów przygotowywanej przez Państwowy Instytut Wydawniczy edycji "Dzieł wszystkich" Bolesława Leśmiana. Będzie to pierwsze całościowe wydanie krytyczne dzieł tego poety.

22 czerwca do księgarń trafią "Poezje zebrane" Leśmiana, gdzie znajdą się utwory z wszystkich wydanych osobno tomików tego poety - czyli "Sadu rozstajnego", "Łąki", "Napoju cienistego" oraz pośmiertnie wydanej "Dziejby leśnej". Dopełnieniem głównego zrębu poezji Leśmiana w tym wydaniu jest pokaźny zestaw wierszy rozproszonych, pochodzących z pierwszego okresu twórczości poety, niezamieszczonych w żadnej z jego poetyckich książek, oraz utwory pisane po rosyjsku wraz z ich polskimi przekładami.

Bolesław Leśmian urodził się prawdopodobnie 22 stycznia 1877 w Warszawie (sam podawał jako datę urodzenia 1878) w rodzinie żydowskiej, zmarł 5 listopada 1937 w Warszawie. Debiutował jako poeta w warszawskim "Wędrowcu" w 1895 roku. W latach następnych pisał coraz więcej poezji (również w języku rosyjskim), także tekstów z dziedziny krytyki literackiej i teatralnej. W latach 1901-1907 współpracował z "Chimerą" redagowaną przez Miriama.

W 1912 Leśmian wydał pierwszy, prawie zupełnie zignorowany przez krytykę tom wierszy "Sad rozstajny", w 1913 dwa tomy baśni arabskich dla dzieci: "Klechdy sezamowe" i "Przygody Sindbada Żeglarza". Również w 1913 r. ukazały się tłumaczone i opatrzone przedmową przez Leśmiana "Opowieści nadzwyczajne" Edgara Poe. W 1920 ukazał się tom wierszy "Łąka", który podobnie jak wcześniejszy nie cieszył się powodzeniem wśród czytelników i krytyki. W 1936 roku Leśmian ogłosił kolejną książkę poetycką "Napój cienisty", a w 1938 pośmiertnie ukazał się tom "Dziejba leśna". W 1956 r. w Paryżu wydany został zbiór "Klechdy polskie" powstały prawdopodobnie równolegle z baśniami arabskimi. W latach późniejszych wydawano jeszcze inne utwory Leśmiana spoza zbiorów poetyckich - z pism oraz te pozostawione w rękopisach (m.in. w 1994 "Zdziczenie obyczajów pośmiertnych").

Twórczość Leśmiana współczesnym wydawała się spóźnionym echem Młodej Polski, dlatego przeważnie (poza nielicznymi wyjątkami, takimi jak Ostap Ortwin) zbywali ją lekceważeniem. Współcześni poecie nie dostrzegali nowatorstwa i oryginalności jego poezji, które z czasem przyczyniły się do uznania Leśmiana za jednego z najważniejszych polskich poetów dwudziestowiecznych. Julian Przyboś pisał o Leśmianie: "Gdy rozglądam się po poezji światowej niewiele znajduję przykładów podobnie bohaterskiej zaciekłości w walce słowem poetyckim o +możliwość innej jawy+".

"Dzieła wszystkie" Bolesława Leśmiana ukażą się w opracowaniu i z komentarzami Jacka Trznadla. (PAP)

aszw/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)