Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukazał się śpiewnik "Pieśni dawnej Kielecczyzny"

0
Podziel się:

470 ludowych utworów muzycznych - oberki, polki, walczyki, chodzone, ballady,
mazurki, krakowiaki, kujawiaki, weselne, dziecięce i inne - zawiera śpiewnik "Pieśni dawnej
Kielecczyzny", wydany nakładem Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

470 ludowych utworów muzycznych - oberki, polki, walczyki, chodzone, ballady, mazurki, krakowiaki, kujawiaki, weselne, dziecięce i inne - zawiera śpiewnik "Pieśni dawnej Kielecczyzny", wydany nakładem Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Zbiór obejmuje piosenki zespołów, solistów i kapel, które działały lub działają na terenie historycznej Kielecczyzny - naturalnego makroregionu w widłach rzek Wisły i Pilicy. "Są to piosenki z Sandomierskiego, Przysuchy i Opoczna, ze Zwolenia i Iłży, z Gór Świętokrzyskich i okolic Kielc, od Włoszczowy i Łopuszna, a także z Ponidzia, aż do Kazimierzy Wielkiej i Koszyc" - napisano we wprowadzeniu.

Materiał zgromadził i opracował Jerzy Gumuła - kierownik działu dziedzictwa kulturowego w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach - który od 20 lat wspiera fachowymi radami muzyka regionalne zespoły folklorystyczne. Zebrane przez siebie nuty i teksty Gumuła uzupełnił o utwory ze źródeł drukowanych - m.in. Oskara Kolberga, z zasobu regionalistów, a także z taśmoteki Radia Kielce. Na czwartek zapowiedziano prezentację tego wydawnictwa.

550-stronicowa publikacja opatrzona została m.in. szkicem etnomuzykologa poświęconym dziejom i charakterystyce śpiewu ludowego na Kielecczyźnie oraz komentarzem dialektologa dotyczącym zapisu tekstów piosenek ludowych i ich języka oraz słowniczkiem wyrazów gwarowych. (PAP)

mch/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)