Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukazała się publikacja poświęcona Fundacji Auschwitz-Birkenau

0
Podziel się:

Ukazała się specjalna publikacja, która jest poświęcona Fundacji
Auschwitz-Birkenau i projektowi funduszu wieczystego, z którego finansowane mają być prace
konserwatorskie w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau - podało w poniedziałek biuro prasowe
placówki.

Ukazała się specjalna publikacja, która jest poświęcona Fundacji Auschwitz-Birkenau i projektowi funduszu wieczystego, z którego finansowane mają być prace konserwatorskie w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau - podało w poniedziałek biuro prasowe placówki.

"Anglojęzyczny folder Fundacji Auschwitz-Birkenau +The preservation of Auschwitz-Birkenau. Our responsibility for future generations+ (Konserwacja Auschwitz-Birkenau. Nasza odpowiedzialność za przyszłe pokolenia) ukazał się w nakładzie tysiąca egzemplarzy. Bezpłatnie można go także pobrać ze strony internetowej Muzeum Auschwitz" - poinformował Paweł Sawicki.

W folderze prezentowane są najważniejsze planowane projekty konserwatorskie, głównie na terenie byłego Auschwitz II-Birkenau: konserwacja baraków murowanych, drewnianych, zachowanych ruin oraz drewnianych wież strażniczych. Oprócz tego w publikacji znaleźć można podstawowe informacje na temat misji i struktury oraz działalności Fundacji Auschwitz-Birkenau. Całość uzupełniają fotografie byłego niemieckiego obozu.

"Ta publikacja pokazuje, że dobra wola i zaangażowanie konkretnych osób pozwalają na skuteczne zabieganie o zachowanie Miejsca Pamięci. Mamy nadzieję, że każdy, kto weźmie do ręki ten dokument, zastanowi się, w jaki sposób on sam może pomóc zachować pamięć o ofiarach Auschwitz, co może zrobić, by takie tragedie już nigdy nie miały miejsca" - powiedział dyrektor generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau, Jacek Kastelaniec.

We wstępie do publikacji szef Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej Władysław Bartoszewski podkreślił, że "być może jest to jedyny moment w historii, kiedy możemy, poprzez wspólny wysiłek, pozwolić przyszłym pokoleniom na stworzenie innego, lepszego świata, w którym miejsca takie jak Auschwitz będą jedynie świadkami tragicznej przeszłości". "Nie zmarnujmy tej szansy" - apelował Bartoszewski, który jest także przewodniczącym Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Fundacja Auschwitz-Birkenau, której celem jest stworzenie funduszu wieczystego zapewniającego pieniądze na konserwację dawnego obozu, z kapitałem w wysokości 120 mln euro pochodzącym z wpłat różnych państw Unii Europejskiej, powstała w styczniu 2009 roku. Premier zaapelował wówczas do rządów europejskich o wsparcie inicjatywy.

Dotychczas deklaracje przekazania funduszy złożyły przede wszystkim Niemcy, które ofiarują na ten cel połowę potrzebnej kwoty, czyli 60 milionów euro. Premier Donald Tusk powiedział podczas wizyty w Oświęcimiu na początku listopada, że różne rządy zadeklarowały już łącznie około 80 milionów euro.

"Twardych deklaracji jest już na 80 milionów euro, co oznacza, że społeczność międzynarodowa bierze na siebie współodpowiedzialność za utrzymanie tego ważnego dla całego świata miejsca" - mówił Tusk.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)

szf/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)