Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UKE: TP wybudowała infrastrukturę na 100 tys. łączy internetowych

0
Podziel się

Telekomunikacja Polska wybudowała infrastrukturę pozwalającą na
uruchomienie ponad 100 tys. łączy szybkiego internetu. To efekt podpisanego przed siedmioma
miesiącami porozumienia z Urzędem Komunikacji Elektronicznej - podał we wtorek UKE.

bEiLHFUB

Telekomunikacja Polska wybudowała infrastrukturę pozwalającą na uruchomienie ponad 100 tys. łączy szybkiego internetu. To efekt podpisanego przed siedmioma miesiącami porozumienia z Urzędem Komunikacji Elektronicznej - podał we wtorek UKE.

Porozumienie podpisane w październiku 2009 r. zakończyło trwające od listopada 2008 r. rozmowy pomiędzy UKE a TP dotyczące kształtu rynku telekomunikacyjnego w Polsce. UKE zobowiązał się w nim, że nie będzie obniżał przez trzy lata stawek hurtowych, które TP płacą inni operatorzy za korzystanie z infrastruktury spółki. W zamian za to w ciągu trzech lat - do 2012 r. - TP ma wybudować 500 tys. nowych linii i unowocześnić 700 tys. już istniejących.

Dokument mówi o 1 mln linii o przepustowości powyżej 6 Mb/s i 200 tys. linii o przepustowości 2-6 Mb/s. Jak mówił prezes TP Maciej Witucki w październiku ub. r., koszty inwestycji dla TP wyniosą ok. 3 mld zł.

bEiLHFUD

Plan na 2010 zakłada wybudowanie i modernizację 391,9 tys. łączy.

UKE podał, że sumując zbudowaną infrastrukturę oraz rozpoczęte projekty TP objęła inwestycjami infrastrukturę stacjonarnego dostępu szerokopasmowego łącznie dla ok. 600 tys. łączy, co stanowi połowę zobowiązań inwestycyjnych przewidzianych w porozumieniu.

Umowa dotyczy też zawieszenia postępowania UKE w sprawie podziału TP na część hurtową i detaliczną i realizacji założeń tzw. Karty Równoważności. Karta ta jest alternatywną propozycją TP, która ma przynieść realizację tych samych celów, co podział, ale w krótszym czasie - m.in. ma wprowadzić traktowanie innych operatorów na równi z tą częścią TP, która dotyczy sprzedaży detalicznej (np. PTK Centertel), poprawić jakość usług hurtowych TP, wprowadzić monitoring usług oraz szkolenia pracowników TP. (PAP)

luo/ mhr/ mhr/

bEiLHFVe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)