Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: 2 mln osób przewinęło się przez Majdan w noworoczną noc

0
Podziel się

Około 2 milionów osób przewinęło się przez Majdan Niepodległości w Kijowie
podczas uroczystego powitania Nowego Roku - przekazali w czwartek organizatorzy trwających na
Ukrainie od ponad miesiąca protestów antyrządowych.

bEgwRZPF

Około 2 milionów osób przewinęło się przez Majdan Niepodległości w Kijowie podczas uroczystego powitania Nowego Roku - przekazali w czwartek organizatorzy trwających na Ukrainie od ponad miesiąca protestów antyrządowych.

Według komendantów tzw. Euromajdanu noworoczna noc minęła bez poważniejszych incydentów, jednak w pierwszym dniu stycznia doszło do nieudanej próby podpalenia jednego z pomieszczeń siedziby związków zawodowych, gdzie znajduje się sztab protestów.

Kijowska milicja poszukuje także uczestników środowego marszu na cześć przywódcy ukraińskich nacjonalistów, Stepana Bandery, którzy podczas tej akcji rzucali płonącymi racami w jeden z hoteli na trasie marszu.

bEgwRZPH

Nacjonalistyczna partia Swoboda, która marsz zorganizowała, oświadczyła, że usunęła z szeregów dwóch swych członków, biorących udział w - jak podkreślono w przekazanym mediom komunikacie - tej prowokacji.

Komendanci Euromajdanu podziękowali wszystkim, którzy świętowali Nowy Rok w miasteczku namiotowym na Majdanie Niepodległości, za zachowanie porządku. Poinformowali także, że w okresie noworocznym rozdali obecnym tam ludziom ok. 100 tysięcy posiłków, 2 tys. butelek bezalkoholowego szampana, oraz 50 tortów.

Protesty na Ukrainie trwają od 21 listopada, gdy rząd ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Po kilku brutalnych akcjach milicji wobec uczestników demonstracji rozbili oni miasteczko namiotowe na Majdanie Niepodległości w Kijowie i zaczęli żądać zmiany władz.

Akcje przeciwników władz nasiliły się, gdy w ubiegłym tygodniu nieznani wówczas sprawcy bestialsko pobili znaną opozycyjną dziennikarkę i aktywistkę Euromajdanu Tetianę Czornowoł.

bEgwRZPN

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mmp/ ap/

bEgwRZQi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)