Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Chaos informacyjny na temat epidemii grypy

0
Podziel się

Na Ukrainie panuje niebywały chaos informacyjny na temat epidemii grypy, w tym
typu A/H1N1. Według ministra zdrowia Wasyla Kniazewycza potwierdzono dotąd 11 zachorowań na A/H1N1.
Taką samą liczbę chorych wymieniła na konferencji prasowej premier Julia Tymoszenko. Tymczasem
według prezydenta Wiktora Juszczenki 11 osób zmarło wskutek zarażenia A/H1N1.

bEiHdsmZ

*Na Ukrainie panuje niebywały chaos informacyjny na temat epidemii grypy, w tym typu A/H1N1. Według ministra zdrowia Wasyla Kniazewycza potwierdzono dotąd 11 zachorowań na A/H1N1. Taką samą liczbę chorych wymieniła na konferencji prasowej premier Julia Tymoszenko. Tymczasem według prezydenta Wiktora Juszczenki 11 osób zmarło wskutek zarażenia A/H1N1. *

Wskutek infekcji dróg oddechowych "zmarły (ogółem) 32 osoby, wśród których u 11 potwierdzono świńską grypę (A/H1N1)" - powiedział Juszczenko dziennikarzom.

W piątek do popołudnia na stronie internetowej ukraińskiego ministerstwa zdrowia znajdował się wyłącznie komunikat, mówiący o ogólnej liczbie chorych na infekcje górnych dróg oddechowych lub grypę z zaznaczeniem, że jest to stan na czwartek na godz. 15.00 czasu polskiego. Było ich wówczas 37 923.

bEiHdsnb

O godz. 14.30 czasu polskiego w piątek na stronie internetowej pojawił się nowy komunikat, zgodnie z którym liczba chorych na ostre infekcje dróg oddechowych lub grypę wyniosła ponad 81 tys. osób, w tym 33,5 tys. dzieci. Jak zaznaczono, są to dane na godzinę 8.00 czasu polskiego.

Podana w tym dokumencie liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 33. W komunikacie ministerstwa zdrowia nie ma wyodrębnionych danych na temat zmarłych wskutek wirusa A/H1N1.

Jak tłumaczyła wcześniej premier Tymoszenko, ustalenie, które ze zmarłych osób padły ofiarą grypy A/H1N1, obecnie jest praktycznie niemożliwe.

Choć w piątek rano minister Kniazewycz ogłosił, że na całej Ukrainie rozpoczęła się epidemia grypy A/H1N1, szefowa rządu oznajmiła przed południem, iż epidemia dotyczy tylko trzech obwodów: położonego przy granicy z Polską lwowskiego oraz tarnopolskiego i iwano-frankowskiego.

bEiHdsnh

Obwody te zostały objęte kwarantanną, która dotyczy także innych zagrożonych regionów: wołyńskiego, zakarpackiego, czerniowieckiego, rówieńskiego, winnickiego i chmielnickiego.

Tymoszenko poinformowała też, że w związku z wysoką liczbą zachorowań jej rząd podjął decyzję o zamknięciu w całym kraju na 3 tygodnie wszystkich placówek oświatowych i odwołaniu imprez masowych, łącznie z sensami kinowymi.

Premier Ukrainy poprosiła także obywateli, by wstrzymali się z podróżami po kraju i uprzedziła, że osoby podróżujące przez granicę będą kontrolowane przez obecnych na przejściach granicznych lekarzy.

Jak poinformował PAP konsul generalny RP we Lwowie Grzegorz Opaliński, osoby pracujące na przejściach granicznych między Ukrainą a Polską już dziś wyposażone są w maski ochronne.

bEiHdsni

Wiadomości o rozprzestrzeniającej się na Ukrainie grypie wywołują panikę wśród ludności. W kijowskich aptekach nie można było kupić w piątek ani masek, ani preparatów antygrypowych.

Jarosław Junko(PAP)

jjk/ kar/

bEiHdsnC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)