Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Ekspert o wstrzymaniu zakupów gazu z Rosji

0
Podziel się:

Ukraina wstrzymała zakupy gazu z Rosji w związku ze złą sytuacją finansów
państwowych, jednak krok ten nie stanowi zagrożenia dla tranzytu błękitnego paliwa dla odbiorców w
UE - oświadczył we wtorek PAP ukraiński ekspert energetyczny Mychajło Honczar.

Ukraina wstrzymała zakupy gazu z Rosji w związku ze złą sytuacją finansów państwowych, jednak krok ten nie stanowi zagrożenia dla tranzytu błękitnego paliwa dla odbiorców w UE - oświadczył we wtorek PAP ukraiński ekspert energetyczny Mychajło Honczar.

O całkowitym zaprzestaniu przez Naftohaz Ukrainy importu gazu z Rosji poinformowała w poniedziałek agencja Interfax, powołując się na dane Centralnego Zarządu Kompleksu Paliwowo-Energetycznego Rosji (CDU TEK).

"Jest to nie tyle decyzja Naftohazu, co rządu ukraińskiego, związana ze złym stanem finansów państwowych" - wyjaśnił Honczar, dyrektor programów energetycznych ośrodka analitycznego "Nomos".

Ekspert przypomniał o nieprzyjaznych działaniach Rosji wobec ukraińskiej gospodarki i wyraził przypuszczenie, że odmowa kupowania rosyjskiego gazu może być na nie odpowiedzią.

"Oznacza to, że rosyjski Gazprom może nie doliczyć się kilku miliardów dolarów zysku, który mógłby napłynąć z Ukrainy. Zareagowały już na to zresztą rynki finansowe, na których doszło do spadku wartości akcji Gazpromu" - powiedział.

Honczar wskazał, że władze Ukrainy od dawna już mówią o ograniczaniu importu gazu z Rosji i dążą do zmniejszenia spożycia, oraz dywersyfikacji dostaw tego surowca. Wyraził także opinię, że dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym znajdujące się na Ukrainie zasoby gazu wystarczająco pokryją potrzeby tego kraju.

"Ukraina posiada w swych zbiornikach około 18 miliardów metrów sześciennych paliwa oraz ma gaz ze źródeł własnych, więc nie ma się, czego obawiać" - ocenił.

Pytany przez PAP o ewentualne znaczenie decyzji o wstrzymaniu zakupów rosyjskiego gazu dla jego dostaw do krajów unijnych Honczar oświadczył, że Ukraina nie ma na nie żadnego wpływu.

"Ukraina nie ponosi i nigdy nie ponosiła odpowiedzialności za tranzyt rosyjskiego gazu do Europy. Ukraina zapewnia tylko techniczną stronę przesyłu. Cała odpowiedzialność spoczywa na Gazpromie i tutaj nie ma nas czym szantażować. To, co Gazprom wpuści do naszego systemu na wschodzie kraju, powinno wyjść z niego na zachodzie" - podkreślił.

Ukraina regularnie zmniejsza zakupy rosyjskiego gazu od 2010 roku. Jak mówił wicepremier tego kraju Jurij Bojko, w 2013 roku ukraińska strona kupiła od Rosji jedynie 11 mld m sześc. gazu, podczas gdy trzy lata wcześniej było to 40 mld m sześc. Jednocześnie Naftogaz Ukrainy kontynuuje spłatę długu za dostawy gazu ziemnego w sierpniu 2013 roku. Jak podawał minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Eduard Stawycki, według stanu na 7 listopada br. zostało spłacone ponad 20 proc. zadłużenia, które wynosi 882 mln dolarów.

W Gazpromie taką spłatę długu określili, jako "na otarcie łez". "Otrzymujemy niewielkie płatności, jednak na razie jest to +na otarcie łez+. W takim tempie do całkowitej spłaty długu jest daleko" - mówił rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow.

W ubiegłym tygodniu, po zapowiedzi Gazpromu o przejście na system przedpłaty za gaz dla Ukrainy, wicepremier Jurij Bojko oznajmił, że Kijów gotów jest zminimalizować zakupy rosyjskiego gazu.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)