Notowania

wiadomości
20.11.2013 14:16

Ukraina: Fuele po wizycie w Kijowie: jestem podbudowany

Unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele oświadczył w środę, że jest "podbudowany zdecydowaniem" władz ukraińskich do przyjęcia ustaw koniecznych dla zawarcia umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele oświadczył w środę, że jest "podbudowany zdecydowaniem" władz ukraińskich do przyjęcia ustaw koniecznych dla zawarcia umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. *

"Jestem podbudowany zdecydowaniem (prezydenta Ukrainy Wiktora) Janukowycza i przewodniczącego Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Wołodymyra Rybaka, by 21 listopada uchwalić kluczowe ustawy we współpracy ze wszystkimi klubami parlamentarnymi" - czytamy w oświadczeniu Fuelego, przekazanym PAP przez przedstawicielstwo UE na Ukrainie po trzydniowej wizycie komisarza w tym kraju.

Wśród tych kluczowych ustaw polityk wymienił: ustawę wyborczą, ustawę o reformie prokuratury oraz zmiany w prawodawstwie, zezwalające osobom skazanym na leczenie za granicą. Te ostatnie mają pomóc w uwolnieniu znajdującej się w więzieniu byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko, którą UE uważa za ofiarę wybiórczego stosowania prawa.

Fuele podkreślił, iż podczas spotkań, które przeprowadził na Ukrainie z Janukowyczem i Rybakiem przekazał im w imieniu władz unijnych, że UE zdecydowana jest kroczyć w kierunku podpisania umowy stowarzyszeniowej, jeśli Kijów spełni wszystkie wzięte na siebie zobowiązania.

"Dążenie UE do nadania relacjom z Ukrainą nowej jakości, która otworzy przed narodem ukraińskim nowe możliwości, jest niezmienne" - zaznaczył komisarz.

"Unia Europejska i wielu partnerów Ukrainy na całym świecie z niecierpliwością oczekuje na taki krok do przodu. Krok ten wzmocni rolę Ukrainy na świecie i prześle sygnał o jej przewidywalności międzynarodowym rynkom oraz instytucjom finansowym" - czytamy w oświadczeniu Fuelego.

Podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE oczekiwane jest w przyszłym tygodniu na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Bruksela oczekuje, że przed podpisaniem władze w Kijowie zezwolą Tymoszenko na wyjazd na leczenie do Niemiec, na co ekipa prezydenta Janukowycza na razie się nie zgadza.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz