Notowania

wiadomości
28.03.2011 11:19

Ukraina: Janukowycz: śledztwo przeciwko Kuczmie to nie polityka

W śledztwie przeciwko byłemu prezydentowi Ukrainy Leonidowi Kuczmie nie ma polityki, lecz chęć zakończenia sprawy zabójstwa dziennikarza Georgija Gongadzego - oświadczył w poniedziałek obecny szef państwa Wiktor Janukowycz podczas wizyty w Singapurze.

Podziel się
Dodaj komentarz

W śledztwie przeciwko byłemu prezydentowi Ukrainy Leonidowi Kuczmie nie ma polityki, lecz chęć zakończenia sprawy zabójstwa dziennikarza Georgija Gongadzego - oświadczył w poniedziałek obecny szef państwa Wiktor Janukowycz podczas wizyty w Singapurze.

"Należy uzyskać odpowiedź na wszystkie pytania, które nagromadziły się w ciągu dziesięciu lat (od śmierci Gongadzego). Plotki, że ten proces staje się procesem politycznym, to tylko plotki" - powiedział prezydent, cytowany przez ukraińskie media.

W czwartek Kuczmie postawiono zarzuty nadużycia władzy poprzez wydanie nielegalnych poleceń "osobom urzędowym" w MSW, co w konsekwencji doprowadziło do zabicia Gongadzego w 2000 roku.

Sytuacja Kuczmy jest nie do pozazdroszczenia, "ale sprawę tę należy kiedyś ostatecznie zakończyć" - podkreślił Janukowycz. "Jesteśmy przekonani, że w praworządnym państwie, które budujemy, nikt nie ma prawa nikogo oskarżać, ani osądzać, póki nie dojdzie do procesu sądowego" - zaznaczył ukraiński prezydent.

Śledztwo przeciwko Kucznie wszczęto w ubiegły wtorek.

Zdaniem niektórych komentatorów może być ono spowodowane dążeniem władz w Kijowie do odwrócenia uwagi społeczeństwa od problemów gospodarczych, z którymi boryka się Ukraina, bądź też chęcią przypodobania się Zachodowi.

"Wszczęcie śledztwa przeciwko Kuczmie ma podstawowy cel: zademonstrować Zachodowi lojalność państwa ukraińskiego wobec znaczących dla USA i Unii Europejskiej wartości. (...) Jest to as, który ma pokonać wszelkie próby udowodnienia, iż na Ukrainie ograniczane są swobody demokratyczne" - napisała redaktor naczelna opiniotwórczego tygodnika "Dzerkało Tyżnia", Julia Mostowa.

Gongadze, dziennikarz gazety internetowej "Ukrainska Prawda", który tropił korupcję władz, zaginął we wrześniu 2000 roku. Dwa miesiące później jego pozbawione głowy ciało odnaleziono w lesie w okolicach Kijowa.

W roku 2000 były ochroniarz Kuczmy Mykoła Melnyczenko opublikował wykonane z podsłuchu w gabinecie prezydenckim nagrania, na których słychać, jak Kuczma w gniewie mówi, że należy pozbyć się Gongadzego.

Na tzw. taśmach Melnyczenki zarejestrowano także głos ówczesnego szefa kancelarii Kuczmy, Wołodymyra Łytwyna. Obecnie jest on przewodniczącym Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy.

Na nagraniach słychać również głosy ówczesnego szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Leonida Derkacza i szefa MSW Jurija Krawczenki. Ten ostatni w marcu 2005 roku popełnił samobójstwo.

Bezpośredni wykonawca zbrodni Ołeksij Pukacz został zatrzymany w lipcu 2009 roku, po sześciu latach poszukiwań. Tuż po aresztowaniu wskazał miejsce, gdzie ukryto głowę Gongadzego.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz