Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Kolejne protesty przeciwko Janukowyczowi

0
Podziel się

Ukraińcy sprzeciwiają się stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej na Krymie.

Ukraina: Kolejne protesty przeciwko Janukowyczowi
(kmu.gov.ua)
bEgdrHWZ

Około czterech tysięcy osób protestowało dziś we Lwowie przeciwko przedłużeniu stacjonowania na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, domagając się jednocześnie usunięcia ze stanowiska prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

- _ Podjęliśmy decyzję o impeachmencie Wiktora Janukowycza _ - oświadczył na wiecu wiceprzewodniczący lwowskiej rady obwodowej Roman Iłyk.

Akcja pozbawiona była symboliki partyjnej i odbywała się wyłącznie pod flagami narodowymi - przekazała agencja Intefax-Ukraina.

bEgdrHXb

Iłyk poinformował, że w poniedziałek lwowska rada obwodowa wybiera się na wyjazdową sesję do Kijowa, by protestować tam przeciw ustaleniom podjętym w sprawie Floty Czarnomorskiej przez Janukowycza i prezydenta Rosji Dmitrija Miediwediewa.

Zgodnie z tymi ustaleniami, zamiast do 2017 roku, rosyjska marynarka wojenna będzie mogła pozostać na należącym do Ukrainy Krymie nawet do 2047 roku. Janukowycz i Miedwiediew zdecydowali podczas spotkania w środę w Charkowie, że przedłużą umowę w tej sprawie o 25 lat z możliwością jej prolongaty o kolejne pięć lat.

Moskwa w odpowiedzi obniżyła o 30 procent cenę gazu ziemnego kupowanego przez Kijów z Rosji.

Ukraińska opozycja uznała, że zgadzając się na dłuższą obecność Floty Czarnomorskiej na Krymie, Janukowycz zdradził interesy narodowe. W sobotę w Kijowie ok. 2 tys. osób protestowało w tej sprawie przed siedzibą ukraińskiego parlamentu.

bEgdrHXh

Opozycja zwołuje tam swoich zwolenników także na nadchodzący wtorek, mając nadzieję, że nie dopuści do ratyfikacji przez parlament umowy o przedłużeniu dzierżawy baz rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

bEgdrHXC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)