Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Kurtyka: IPN-y Polski i Ukrainy dyskutują o trudnej historii

0
Podziel się:

Instytuty Pamięci Narodowej (IPN) Polski i Ukrainy planują serię wydawnictw
oraz konferencje naukowe poświęcone stosunkom historycznym między obu narodami w pierwszej połowie
XX wieku. Ustalenia takie zapadły podczas czwartkowego spotkania polskich i ukraińskich historyków
w Kijowie - poinformował PAP Janusz Kurtyka, prezes polskiego IPN.

Instytuty Pamięci Narodowej (IPN) Polski i Ukrainy planują serię wydawnictw oraz konferencje naukowe poświęcone stosunkom historycznym między obu narodami w pierwszej połowie XX wieku. Ustalenia takie zapadły podczas czwartkowego spotkania polskich i ukraińskich historyków w Kijowie - poinformował PAP Janusz Kurtyka, prezes polskiego IPN.

"Zastanawialiśmy się, jak ma wyglądać dialog historyczny między Polakami i Ukraińcami wobec wydarzeń, do których dochodziło przy ich udziale na obecnych ziemiach ukraińskich (które dawniej należały do Polski - PAP)" - powiedział Kurtyka.

Wyjaśnił, że w trakcie spotkania historyków w Kijowie mówiono m.in. o rywalizacji i próbach współpracy między polskim i ukraińskim ruchem niepodległościowym na początku ubiegłego wieku oraz stosunkach polsko-ukraińskich w okresie międzywojennym.

Dyskusja dotyczyła także relacji między obu narodami w czasie II wojny światowej, w szczególności konfliktu polsko-ukraińskiego z tego okresu na terenach, które określane są w Polsce jako Kresy Wschodnie.

"Chcielibyśmy, żeby młodzi historycy z Polski i Ukrainy rozmawiali na te tematy nie tylko w ramach konferencji, ale i podczas letnich szkół organizowanych przez nasze IPN-y" - podkreślił Kurtyka.

Prezes IPN zapowiedział, że podczas następnej wizyty w Kijowie w końcu listopada Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przekaże stronie polskiej kolejną partię elektronicznych kopii dokumentów dotyczących sowieckich represji wobec Polaków w latach 30. i 40 ubiegłego stulecia.

"Dojdzie wtedy do wymiany dokumentów na dużą skalę" - powiedział Kurtyka PAP.

Kopie dokumentów, które SBU stopniowo przekazuje IPN, pozwalają na uzupełnienie dotychczasowej wiedzy w zakresie działań NKWD wobec Polski oraz represji na Ukrainie Zachodniej w czasie II wojny światowej.

Kurtyka mówił wcześniej, że ukraińskie archiwa są najbardziej kompletne w tym regionie, były bowiem zbierane od 1917 roku i stanowią swoistą kronikę sowieckiego terroru.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)