Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
31.07.2013 14:07

Ukraina: Kwaśniewski i Cox spotkali się z więzioną Tymoszenko

Dwie godziny trwało w środę widzenie skazanej na siedem lat więzienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko z byłym prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim i byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Patem Coksem.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dwie godziny trwało w środę widzenie skazanej na siedem lat więzienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko z byłym prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim i byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Patem Coksem.

Do ich spotkania doszło w szpitalu w Charkowie, gdzie Tymoszenko znajduje się w związku ze schorzeniem kręgosłupa. Po rozmowach Kwaśniewski i Cox nie rozmawiali z dziennikarzami - podały ukraińskie media.

Dzień wcześniej, we wtorek Kwaśniewski i Cox spotkali się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Administracja prezydencka w Kijowie nie poinformowała, co było tematem rozmów, jednak prasa spekuluje, że omawiano sposoby wypuszczenia Tymoszenko z więzienia. Krok ten miałby poprawić nadszarpnięte relacje między Ukrainą a Unią Europejską.

"Kwaśniewski przyjechał uwolnić Tymoszenko, jednak ona sama nie jest przekonana, czy tego chce" - napisała lojalna wobec władz gazeta "Siegodnia". Źródła dziennika z rządzącej Partii Regionów Ukrainy twierdzą, że podczas spotkania z Janukowyczem omawiano propozycje rozwiązania problemu Tymoszenko, które następnie Kwaśniewski i Cox mieli przekazać więzionej byłej premier.

Chodzi najprawdopodobniej o wyjazd Tymoszenko na leczenie za granicę. Według różnych źródeł prezydent Ukrainy gotów jest się na to zgodzić, ale chce gwarancji, że po opuszczeniu kraju była premier zrezygnuje z działalności politycznej. Współpracownicy Tymoszenko twierdzą, że ona sama kategorycznie wyklucza taki wariant.

Uwolnienie Tymoszenko doprowadziłoby do ocieplenia stosunków między Kijowem a Brukselą przed oczekiwanym w listopadzie w Wilnie podpisaniem umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE. Zdaniem Unii była ukraińska premier znajduje się w więzieniu z przyczyn politycznych. Tymoszenko została skazana za podpisanie umów gazowych z Rosją w 2009 roku, kiedy stała na czele ukraińskiego rządu.

Kwaśniewski i Cox zajmują się sprawą Tymoszenko z ramienia Parlamentu Europejskiego. Ich misja na Ukrainie trwa od czerwca 2012 roku.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz