Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Nie ma kompromisu ws. Tymoszenko

0
Podziel się

Rządząca na Ukrainie Partia Regionów odrzuciła w piątek w parlamencie
wszystkie propozycje uregulowania sprawy uwolnienia byłej premier Julii Tymoszenko - oświadczył z
trybuny Rady Najwyższej jeden z przywódców opozycji Arsenij Jaceniuk.

bErUALFh

Rządząca na Ukrainie Partia Regionów odrzuciła w piątek w parlamencie wszystkie propozycje uregulowania sprawy uwolnienia byłej premier Julii Tymoszenko - oświadczył z trybuny Rady Najwyższej jeden z przywódców opozycji Arsenij Jaceniuk.

"Opozycja gotowa jest do każdego kompromisu, który pozwoli na podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE 28 listopada w Wilnie. Władze nie są gotowe na nic; wszystkie propozycje dotyczące rozwiązania sprawy Tymoszenko zostały odrzucone" - powiedział Jaceniuk po naradzie szefów klubów parlamentarnych z misją Parlamentu Europejskiego na Ukrainę, tworzoną przez Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coksa

Sam Kwaśniewski oświadczył po rozmowach, że są one bardzo trudne. "Jest ciężko, bardzo ciężko" - powiedział dziennikarzom po opuszczeniu narady, informując, że jego misja, którą pełni z ramienia Parlamentu Europejskiego z jego b. przewodniczącym Patem Coksem, nadal trwa. "Rozmowy będą kontynuowane" - powiedział.

bErUALFj

Następnie, tuż po południu, Rada Najwyższa przegłosowała powołanie specjalnej grupy roboczej ws. rozwiązania problemu Tymoszenko. Utworzono ją na wniosek Partii Regionów, mimo że ustawą w sprawie byłej premier zajmuje się już odpowiednia komisja parlamentarna.

W kolejnych piątkowych głosowaniach opozycja spełniła dwa inne wymogi Partii Regionów: poparła w pierwszym czytaniu projekty zmian w ustawie o prokuraturze oraz zmiany w ordynacji wyborczej. Znajdują się one na liście tzw. projektów integracyjnych, których przyjęcia domaga się UE przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Politycy Partii Regionów mówili wcześniej, że bez poparcia tych projektów nie będzie zajmować się ustawą w sprawie Tymoszenko.

Nie wiadomo na razie, kiedy można oczekiwać rozwiązania sytuacji wokół wypuszczenia byłej premier z więzienia, co jest głównym postulatem UE przed zawarciem umowy o stowarzyszeniu. Według szefa klubu parlamentarnego Partii Regionów Ołeksandra Jefremowa należy teraz oczekiwać na wynik prac grupy roboczej w tej sprawie.

Mimo apelów opozycji władze ukraińskiego parlamentu nie zgodziły się w piątek na zwołanie w przyszłym tygodniu specjalnego posiedzenia Rady Najwyższej, która mogłaby zająć się głosowaniem nad ustawą ws. Tymoszenko. Następny tydzień plenarny rozpocznie się w Radzie 19 listopada.

bErUALFp

Misja Coksa i Kwaśniewskiego oświadczyła po czwartkowych rozmowach, że ukraińscy deputowani mają czas do najbliższej środy. W czwartek, 14 listopada, Kwaśniewski i Cox mają przedstawić wyniki swej misji Parlamentowi Europejskiemu. 18 listopada oczekiwane jest posiedzenie szefów dyplomacji państw unijnych, którzy mają podjąć ostateczną decyzję co do losu umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Dokument ten ma być podpisany na szczycie Partnerstwa Wschodniego w ostatnich dniach listopada w Wilnie.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ro/

bErUALFK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)