Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Opozycja chce wyborów rady Kijowa

0
Podziel się:

Około tysiąca osób szturmowało siedzibę władz Kijowa, domagając się ogłoszenia nowych wyborów rady miejskiej. Doszło do potyczek z milicją, kilka osób zostało zatrzymanych.

Ukraina: Opozycja chce wyborów rady Kijowa
(Vladimir Yaitskiy/CC BY-SA 2.0/Flickr)
bETuDyVx

Około tysiąca osób szturmowało siedzibę władz Kijowa, domagając się ogłoszenia nowych wyborów rady miejskiej. Doszło do potyczek z milicją, kilka osób zostało zatrzymanych.

Choć kadencja poprzedniej rady miasta upłynęła w czerwcu, rządzący blokują wybory nowej, gdyż - jak twierdzi opozycja - Partia Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza obawia się porażki wyborczej w nieprzyjaznej dla tego ugrupowania stolicy Ukrainy.

_ - Wybory w Kijowie staną się początkiem końca Wiktora Janukowycza, a Ukraina powstanie z kolan _ - oświadczył jeden z opozycyjnych przywódców Arsenij Jaceniuk, który uczestniczył w demonstracji przed kijowskim ratuszem.

bETuDyVz

Władze tymczasem nie ogłaszają nowych wyborów, gdyż powołują się na decyzję trybunału konstytucyjnego, który orzekł, iż kijowianie powinni wybierać władze miasta w ogólnokrajowych wyborach władz lokalnych w październiku 2015 roku.

Jaceniuk poinformował w środę, że opozycja poprosi o interwencję w sprawie wyborów w Kijowie Radę Europy. Polityk ma nadzieję, że wpłynie to na przyspieszenie decyzji o głosowaniu nad składem nowej rady miasta.

Podobnie wygląda sytuacja z wyborami kijowskiego mera. Rządzący również nie spieszą się do ogłoszenia wyborów na to stanowisko, mimo że pozostaje ono nieobsadzone od ponad dwóch lat.

Zdaniem komentatorów ewentualna porażka przedstawicieli Partii Regionów w wyborach mera Kijowa i stołecznej rady miasta negatywnie wpłynęłaby na wizerunek Janukowycza, który w wyborach prezydenckich 2015 r. będzie ubiegał się o reelekcję.

bETuDyVF
Czytaj więcej w Money.pl
Janukowycz blokuje wybory na Ukrainie? Opozycja jest przekonana, że decyzja Trybunału ma charakter polityczny. Kijowianie zostają bowiem pozbawieni prawa do wyboru władz.
Tysiące ludzi na ulicach Ukrainy. Domagają się... Około 10 tysięcy osób wzięło udział w manifestacji opozycji w Kijowie. Protestujący domagali się przeprowadzenia wyborów stołecznego mera, odwołania rządu Mykoły Azarowa oraz zwolnienia z więzienia Julii Tymoszenko.
Posłowie głosują za kolegów. Szykują się... Ukraińska opozycja przygotowuje się do przedterminowych wyborów parlamentarnych i prezydenckich.
bETuDyWa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)