Notowania

ukraina
05.07.2012 13:15

Ukraina podzielona w kwestii języka. Protest przed pałacem

Uczestnicy protestu, głównie studenci, powiewali flagami narodowymi, skandując: Wschód i zachód razem i Nie - dla podziału Ukrainy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(thisisbossi/CC/Flickr)

Około tysiąca sympatyków ukraińskiej opozycji zebrało się w czwartek pod pałacem prezydenckim w Kijowie, aby zaprotestować przeciw uchwalonej przed dwoma dniami przez ukraiński parlament ustawie językowej, podwyższającej rangę języka rosyjskiego.

Uczestnicy protestu, głównie studenci, powiewali flagami narodowymi, skandując: _ Wschód i zachód razem _ i _ Nie - dla podziału Ukrainy _.

Ustawa o podstawach polityki językowej zezwala obywatelom na porozumiewanie się po rosyjsku w sądach, szkołach i innych instytucjach państwowych w rosyjskojęzycznych, wschodnich regionach kraju.

Jednak zdaniem opozycji przegłosowany z inicjatywy prezydenckiej Partii Regionów dokument faworyzuje język rosyjski i jest pierwszym krokiem do zrównania jego statusu z językiem ukraińskim, obecnie jedynym językiem urzędowym na Ukrainie.

W środę z powodu ustawy językowej doszło do dymisji przewodniczącego parlamentu Ukrainy i jego zastępcy, w Kijowie wybuchły starcia z milicją i odwołano doroczną konferencję prezydenta Wiktora Janukowycza.

Ustawę musi jeszcze podpisać prezydent. Gdyby dokument wszedł w życie, to w regionach, gdzie istnieją duże skupiska mniejszości narodowych (ponad 10 procent miejscowej ludności), dopuszcza się używanie w życiu publicznym języka tych mniejszości.

Na mocy nowej ustawy język rosyjski byłby regionalnym językiem w 13 z 27 regionów Ukrainy, w tym w Kijowie i Sewastopolu. Krymsko-tatarski (krymski) stałby się regionalnym językiem na Krymie, węgierski - w regionie zakarpackim, a rumuński - w obwodzie czerniowieckim.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz