Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Prezes Gazpromu: fuzja z Naftohazem to modernizacja

0
Podziel się

Fuzja rosyjskiego Gazpromu z ukraińską państwową spółką paliwową Naftohaz
mogłaby doprowadzić do modernizacji rurociągów gazowych Ukrainy - oświadczył w poniedziałek w
Kijowie prezes Gazpromu Aleksiej Miller.

bEgJcMUR

*Fuzja rosyjskiego Gazpromu z ukraińską państwową spółką paliwową Naftohaz mogłaby doprowadzić do modernizacji rurociągów gazowych Ukrainy - oświadczył w poniedziałek w Kijowie prezes Gazpromu Aleksiej Miller. *

"Gdyby doszło do połączenia Gazpromu z Naftohazem, to bazując na możliwościach finansowych Gazpromu, można by całkowicie zmodernizować ukraińskie systemy przesyłu gazu" - powiedział Miller.

Jak podkreślił, łączenie firm jest zgodne ze światową tendencją w sektorze paliwowo-energetycznym.

bEgJcMUT

"Ważne jest podkreślenie, iż zgadzamy się z wizją strony ukraińskiej, że proces łączenia ma być wzajemnie korzystny dla obu stron" - podkreślił prezes Gazpromu, który przyjechał do Kijowa jako członek delegacji prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. W poniedziałek Miedwiediew rozpoczął dwudniową wizytę na Ukrainie.

W miniony piątek prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w wywiadzie dla BBC, że nie pozwoli, aby rosyjski państwowy gigant gazowy Gazprom przejął kontrolę nad siecią gazociągów w jego kraju.

Była to reakcja na ofertę połączenia obu firm złożoną przez premiera Rosji Władimira Putina.

Ukraińskimi gazociągami przepływa niemal cały gaz importowany z Rosji do krajów europejskich. "W kwestii fuzji z Gazpromem +pół na pół+ byłoby dla nas interesujące, ale jest oczywiste, że do tego nie dojdzie, ponieważ Gazprom nigdy się nie zgodzi - powiedział Janukowycz. - Rosja nie zechce tego zrobić (...), a dla nas fuzja pod jakimikolwiek innymi warunkami jest niemożliwa".

bEgJcMUZ

"Kontrola może być przekazana jedynie w zamian za przeprowadzone przez Rosję i Europę inwestycje w przebudowę istniejącego systemu transportu gazu. Ale pełna rosyjska kontrola - nie, to puste słowa" - przekonywał Janukowycz.

Jarosław Junko (PAP)

Jjk/ ro/

bEgJcMVu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)