Notowania

ukraina
26.01.2009 17:41

Ukraina: Priorytety dyplomacji: koniec braterstwa z Rosją

Ukraina ma nadzieję, że nowa administracja Stanów Zjednoczonych nadal będzie wspierać dążenia Kijowa do NATO, i uważa, że okres "słowiańskiego braterstwa" z Rosją dawno minął.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ukraina ma nadzieję, że nowa administracja Stanów Zjednoczonych nadal będzie wspierać dążenia Kijowa do NATO, i uważa, że okres "słowiańskiego braterstwa" z Rosją dawno minął.

Takie oświadczenia złożył w poniedziałek szef ukraińskiej dyplomacji Wołodymyr Ohryzko, prezentując założenia polityki zagranicznej w rozpoczynającym się roku.

"Liczymy, że nowa administracja USA będzie kontynuowała poparcie dla euroatlantyckiego kursu Ukrainy, tak jak to robiła poprzednia administracja" - powiedział na konferencji prasowej.

Ohryzko dodał, że Kijów zamierza zapoczątkować dialog w trójkącie USA-Unia Europejska-Ukraina, którego celem będzie wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego w związku z "niedawnym konfliktem gazowym" z Rosją.

Duże nadzieje Ukraina wiąże także z UE. Minister podkreślił, że w bieżącym roku oczekuje zakończenia negocjacji o umowie stowarzyszeniowej z Unią, w ramach której zostanie także osiągnięte porozumienie o strefie wolnego handlu.

Potwierdzając, że Kijów wciąż dąży do integracji z Zachodem, większą część swego wystąpienia Ohryzko poświęcił Rosji.

"Nadszedł czas odejścia od stereotypów braterstwa i jedności historycznej. Jesteśmy dwoma suwerennymi państwami i powinniśmy budować nasze relacje na postawie prawa międzynarodowego" - powiedział.

Zauważył przy tym, że głoszone przez Moskwę hasła "słowiańskiego braterstwa" również się już wyczerpały.

"Gdy mówimy o jedności słowiańskiej to pojawia się interesujące pytanie: ile państw słowiańskich jest dziś członkami NATO, a ile nie?" - zastanawiał się Ohryzko.

Zdaniem ministra Ukraina i Rosja powinny kierować się we wzajemnych stosunkach pragmatyzmem.

"Musimy zminimalizować czynnik ideologiczny, ponieważ tylko pragmatyzm przyniesie normalizację stosunków. Niestety, wciąż jest w nich pełno stereotypów z epoki sowieckiej" - podkreślił.

Ohryzko uważa, że w 2009 r. Kijów i Moskwa powinny zakończyć rozmowy o demarkacji granicy lądowej, delimitacji terytoriów wodnych na Morzu Azowskim i w Zatoce Kerczeńskiej, a także przeprowadzić inwentaryzację obiektów, z których korzysta stacjonująca na Krymie rosyjska Flota Czarnomorska.

"Mamy nadzieję, że stosunki ukraińsko-rosyjskie będą budowane na równoprawnych, rynkowych i korzystnych dla obu stron warunkach" - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy.

W swym wystąpieniu Ohryzko wymienił także Polskę.

"Będziemy pracować nad tym, by w pierwszym kwartale (2009 r.) rozpocząć działania na rzecz realizacji mapy drogowej dotyczącej współpracy ukraińsko-polskiej w latach 2009-2010, w której wymienione zostaną wszystkie nasze priorytety" - oświadczył ukraiński minister.

Temat mapy drogowej był omawiany przy okazji ostatniej wizyty ministra spraw zagranicznych Polski Radosława Sikorskiego w Kijowie, do której doszło w połowie stycznia.

"To będzie bardzo konkretny i pragmatyczny plan, który da nowy impuls rozwojowi naszych relacji dwustronnych" - ocenił wówczas Ohryzko.

Jarosław Junko(PAP)

jjk/ kar/

Tagi: ukraina, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz