Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Sondaż: Janukowycz przegrywa w drugiej turze wyborów

0
Podziel się

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wygrałby pierwszą turę wcześniejszych
wyborów prezydenckich, jednak w drugiej turze przegrałby z każdym z potencjalnych kandydatów
opozycji, prócz lidera nacjonalistycznej Swobody Ołeha Tiahnyboka - wynika z sondażu.

bEriHHph

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wygrałby pierwszą turę wcześniejszych wyborów prezydenckich, jednak w drugiej turze przegrałby z każdym z potencjalnych kandydatów opozycji, prócz lidera nacjonalistycznej Swobody Ołeha Tiahnyboka - wynika z sondażu.

W piątek opublikowano w Kijowie rezultaty badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Fundację Demokratyczni Inicjatywy i centrum analityczne im. Razumkowa, zgodnie z którym poparcie dla obecnego szefa państwa wyniosłoby w pierwszej turze przedterminowych wyborów 30 proc.

Opozycyjni kandydaci na prezydenta znaleźli się na dalszych pozycjach. Lider partii Udar Witalij Kliczko otrzymałby 22 proc. głosów, szef frakcji parlamentarnej Batkiwszczyny Arsenij Jaceniuk - 12 proc., a były minister spraw zagranicznych Petro Poroszenko - 10 proc.

bEriHHpj

Jeśli do wyborów prezydenckich dopuszczono by znajdującą się w więzieniu byłą premier Julię Tymoszenko sympatie wyborców rozłożyłyby się w następujący sposób: Janukowycz - 30 proc., Kliczko - 19 proc., Tymoszenko - 13 proc., Poroszenko - 9 proc., zaś Jaceniuk - 6 proc.

W drugiej turze wyborów Janukowycz przegrałby z Tymoszenko nieznaczną różnicą głosów. Obecnego prezydenta poparłoby 31 proc. wyborców, zaś Tymoszenko - 31,5 proc.

W starciu Janukowycz-Kliczko ten ostatni uzyskałby 41 proc., zaś pierwszy - 31 proc. poparcia. Walka Jaceniuka z Janukowyczem zakończyłaby się rezultatem 37 do 30 proc., konkurencja między Poroszenką a Janukowyczem odpowiednio - 34 do 24 proc., a między Tiahnybokiem i obecnym prezydentem - 30 do 31 proc.

Ukraińska opozycja domaga się wcześniejszych wyborów parlamentarnych i prezydenckich w związku z decyzją ekipy prezydenta Janukowycza o przerwaniu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Postulaty te głoszone są na Majdanie Niepodległości w Kijowie, gdzie od 21 listopada nieustannie trwają protesty zwolenników integracji europejskiej Ukrainy.

bEriHHpp

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

bEriHHpK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)