Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Sprawa Domu Polskiego we Lwowie wkrótce zostanie rozwiązana

0
Podziel się:

Szef parlamentu ukraińskiego Wołodymyr Łytwyn zapewnił we wtorek w Kijowie, że
sprawa Domu Polskiego we Lwowie zostanie wkrótce rozwiązana po myśli polskiej mniejszości. W
poniedziałek ukraińska społeczność w Przemyślu odzyskała Ukraiński Dom Narodowy.

Szef parlamentu ukraińskiego Wołodymyr Łytwyn zapewnił we wtorek w Kijowie, że sprawa Domu Polskiego we Lwowie zostanie wkrótce rozwiązana po myśli polskiej mniejszości. W poniedziałek ukraińska społeczność w Przemyślu odzyskała Ukraiński Dom Narodowy.

Łytwyn, występując na konferencji prasowej po obradach Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP, Sejmu Litwy oraz Rady Najwyższej Ukrainy podkreślił, że władze ukraińskie mają w tej sprawie "określone stanowisko".

"Korzystając z okazji jeszcze raz chcę podziękować, że problem Domu Ukraińskiego w Przemyślu został rozwiązany. Teraz musimy wykonać dużą pracę, aby ten dom zaczął działać. Jeśli chodzi o Lwów i dom Polonii, ta kwestia będzie również wkrótce rozwiązana po myśli polskiej mniejszości. Chcę zapewnić, że jest to już problem państwowy. Ukraińska władza i ukraińskie państwo mają w tym zakresie określone stanowisko" - podkreślił Łytwyn.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz wyraził nadzieję, że obietnice ukraińskich władz odnośnie Domu Polskiego we Lwowie zostaną rzeczywiście zrealizowane. Podkreślił, że główny problem leży we władzach miejskich Lwowa. "We Lwowie wybory wygrała partia, którą oceniamy jako bardzo skrajną. Ale mamy nadzieję, że pomimo tej sytuacji będzie lepiej" - powiedział.

Starania o utworzenie Domu Polskiego we Lwowie oraz poszukiwania obiektu na ten cel trwają od ponad dziesięciu lat.

Rada Miejska Lwowa uzależniała wcześniej kwestię Domu Polskiego od zwrotu ukraińskiej społeczności w Polsce Ukraińskiego Domu Narodowego w Przemyślu. Dom ten został po ponad 60 latach zwrócony Związkowi Ukraińców w Polsce aktem notarialnym, który podpisali w poniedziałek przedstawiciele związku i miasta.

Wybudowano go w latach 1901-1904 ze składek mieszkających w tym mieście Ukraińców. Gmach mieścił salę teatralną, restauracyjną i biura, w których miały siedziby ukraińskie organizacje. W 1958 roku nieruchomość została przejęta przez państwo, a potem przekazana gminie w Przemyślu.

Z Kijowa Andrzej Gajcy (PAP)

agy/ aja/ jo/ ap/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)