Notowania

wiadomości
22.04.2011 12:48

Ukraina: Szef dyplomacji: nie rozmawiamy o unii celnej z Rosją

Ukraina nie prowadzi rozmów o przystąpieniu do unii celnej z Rosją, Białorusią i Kazachstanem - zapewnił w piątek szef ukraińskiej dyplomacji Kostiantyn Hryszczenko.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ukraina nie prowadzi rozmów o przystąpieniu do unii celnej z Rosją, Białorusią i Kazachstanem - zapewnił w piątek szef ukraińskiej dyplomacji Kostiantyn Hryszczenko.

Przemawiając w Radzie Najwyższej Ukrainy minister przekazał parlamentarzystom, że Kijów współpracuje z unią celną poza ramami członkostwa w tej organizacji.

"Żadne warunki odnośnie wejścia Ukrainy do unii celnej nie były wysuwane. Było tylko życzenie, by widzieć Ukrainę wśród członków tej unii" - podkreślił Hryszczenko. "Prowadzimy profesjonalny dialog z członkami unii celnej, by chronić nasze interesy narodowe i interesy naszych producentów" - dodał szef MSZ.

Zadeklarował jednocześnie, że Ukraina gotowa jest rozmawiać z unią celną Rosji, Białorusi i Kazachstanu o strefie wolnego handlu, gdyż obecnie posiada umowy o wolnym handlu, podpisane z każdym z tych krajów oddzielnie.

Hryszczenko wskazał, że rozmowy o strefie wolnego handlu z unią celną nie przeczą prowadzonym obecnie negocjacjom o powołaniu strefy wolnego handlu Ukraina-Unia Europejska.

Minister powtórzył, że integracja europejska nadal pozostaje priorytetem ukraińskiej polityki zagranicznej.

Do wstąpienia do rosyjsko-białorusko-kazachskiej unii celnej zachęca Ukrainę premier Rosji Władimir Putin. Będąc niedawno w Kijowie oświadczył on, że UE nie ochroni ukraińskich interesów tak dobrze, jak właśnie unia celna z trzema krajami poradzieckimi. (PAP)

jjk/ ap/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz