Notowania

ukraina
21.05.2010 10:42

Ukraina: Szef MSZ: naszych gazociągów Rosji nie oddamy

Ukraina nie ma zamiaru przekazywać Rosji kontroli nad swoimi gazociągami - oświadczył w piątek ukraiński minister spraw zagranicznych Kostiantyn Hryszczenko.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ukraina nie ma zamiaru przekazywać Rosji kontroli nad swoimi gazociągami - oświadczył w piątek ukraiński minister spraw zagranicznych Kostiantyn Hryszczenko. *

"W ramach kontaktów między odpowiedzialnymi resortami Ukrainy i Rosji prowadzona jest dyskusja o maksymalnie efektywnym wykorzystaniu ukraińskiego systemu przesyłania gazu, którego nikt nie ma zamiaru nikomu przekazywać. Żadnych konkretnych ustaleń w tej sprawie nie ma" - powiedział Hryszczenko, odpowiadając na pytania deputowanych Rady Najwyższej (parlamentu).

Dyskusje o przekazaniu Rosjanom kontroli nad ukraińskimi gazociągami wywołała propozycja połączenia rosyjskiego giganta gazowego Gazprom z ukraińską państwową spółką paliwową Naftohaz. Padła ona z ust premiera Rosji Władimira Putina pod koniec kwietnia.

Ukraińcy odebrali tę ofertę z wyraźnym zdziwieniem, po czym prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w ub. tygodniu, że nie pozwoli, by Gazprom przejął kontrolę nad siecią gazociągów w jego kraju.

Ukraiński system przesyłania gazu tłoczy do odbiorców w krajach Unii Europejskiej 80 proc. rosyjskiego surowca i potrzebuje gruntownej modernizacji.

Tuż po dojściu do władzy w lutym br. Janukowycz deklarował gotowość podjęcia rozmów na temat utworzenia trójstronnego konsorcjum, które przejęłoby kontrolę nad systemem przesyłu gazu Ukrainy. W konsorcjum tym, prócz Ukrainy, miałaby uczestniczyć nie tylko Rosja, ale i UE.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ro/

Tagi: ukraina, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz