Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Trwają wybory władz lokalnych

0
Podziel się

Na Ukrainie odbywają się w niedzielę wybory władz lokalnych. Lokale wyborcze
zostały otwarte o godz. 8 (7 czasu polskiego), a głosowanie potrwa do godz. 22 (21 czasu
polskiego).

bEgPgEDF

Na Ukrainie odbywają się w niedzielę wybory władz lokalnych. Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 8 (7 czasu polskiego), a głosowanie potrwa do godz. 22 (21 czasu polskiego).

Zdaniem komentatorów wybory te będą okazją do dalszej koncentracji władzy w rękach rządzącej prorosyjskiej Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza.

Opozycja uprzedza o planowanych przez władze fałszerstwach wyborczych. Mówi o tym przede wszystkim Blok byłej premier Julii Tymoszenko.

bEgPgEDH

Zarzuca ona Partii Regionów przekupywanie działaczy jej partii Batkiwszczyna (Ojczyzna) oraz tworzenie fałszywych ośrodków tej partii w miejscach, gdzie ugrupowanie Tymoszenko cieszy się największą popularnością.

Z tego powodu Tymoszenko oświadczyła niedawno, iż już dziś nie może uznać wyników wyborów w kilku regionach kraju.

O możliwych fałszerstwach uprzedzali nawet niektórzy członkowie Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) w Kijowie. W połowie października jej wiceprzewodnicząca Żanna Usenko-Czorna alarmowała, iż lokalne komisje wyborcze odmawiają rejestracji nie tylko kandydatom opozycyjnym, ale i przedstawicielom ugrupowań współpracujących z partią Janukowycza w rządzie.

Chodzi m.in. o kandydatów Komunistycznej Partii Ukrainy, która znajduje się w koalicji parlamentarnej z Partią Regionów, czy kandydatów Silnej Ukrainy wicepremiera Serhija Tihipki.

bEgPgEDN

Dla Partii Regionów niedzielne wybory są możliwością oceny własnej popularności oraz okazją do decyzji o wyznaczeniu daty przyszłych wyborów parlamentarnych.

Niedawno ukraiński Trybunał Konstytucyjny anulował tzw. reformę konstytucyjną z 2004 r., dzięki której Ukraina była krajem o systemie parlamentarno-prezydenckim, i przywrócił zapisy konstytucji z 1996 r., znacząco rozszerzające uprawnienia szefa państwa.

Niektórzy przedstawiciele CKW sądzą, że jeśli w kraju obowiązuje konstytucja z 1996 roku, wybory do parlamentu powinny odbyć się już w przyszłym roku, a nie - jak mówiła zmieniona w 2004 r. konstytucja - dopiero w 2012 r.

Wyniki niedzielnych wyborów władz lokalnych na Ukrainie mają być opublikowane do 5 listopada.

bEgPgEDO

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mw/ ls/

bEgPgEEi
wybory
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)