Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Tymoszenko do Sikorskiego i Steinmeiera: dajcie nam perspektywę członkostwa UE

0
Podziel się:

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko zaapelowała do szefów dyplomacji Polski i
Niemiec, by w umowie stowarzyszeniowej z Unią Europejską znalazły się słowa o perspektywie
przyjęcia jej kraju do UE.

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko zaapelowała do szefów dyplomacji Polski i Niemiec, by w umowie stowarzyszeniowej z Unią Europejską znalazły się słowa o perspektywie przyjęcia jej kraju do UE.

"Chcielibyśmy bardziej konkretnych określeń co do naszej przyszłości w UE. Kiedy słyszymy, że drzwi do UE są dla nas uchylone, niezupełnie rozumiemy, co to za stan. Chcielibyśmy, by drzwi te były po prostu otwarte - jest to dla nas bardzo ważne" - oświadczyła Tymoszenko w środę, w trakcie spotkania z ministrami Radosławem Sikorskim i Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Szefowa ukraińskiego rządu wyraziła nadzieję, że umowa stowarzyszeniowa z UE zostanie podpisana do końca bieżącego roku. Tymoszenko liczy, że znajdzie się w niej miejsce na zapewnienie Ukraińców, iż w przyszłości będą podróżowali do państw unijnych bez wiz.

Pani premier uważa, że umowa o stowarzyszeniu pozwoli także na przyspieszenie prac, związanych z powołaniem strefy wolnego handlu między Unią a Ukrainą.

Takie zbliżenie z Europą - mówiła Tymoszenko - pozwoli na skonsolidowanie ukraińskiego narodu.

"Ukraina rozdzielona jest na Zachód i Wschód. Europejska idea, europejska perspektywa, może nas zjednoczyć" - podkreśliła.

Sikorski i Steinmeier przylecieli w środę do Kijowa, by spotkać się z najważniejszymi ukraińskimi politykami, oraz wesprzeć europejskie aspiracje Ukrainy.

Rozmawiali tu m.in. z prezydentem Wiktorem Juszczenką, premier Tymoszenko, liderem opozycyjnej, prorosyjskiej Partii Regionów Wiktorem Janukowyczem, przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyrem Łytwynem oraz Arsenijem Jaceniukiem, byłym ministrem spraw zagranicznych i jednym z głównych kandydatów na stanowisko przyszłego prezydenta państwa.

Szefowie dyplomacji Polski i Ukrainy starali się także zbadać możliwości pogodzenia zwaśnionych obozów politycznych na ogarniętej kryzysem Ukrainie.

Jeszcze w kwietniu Sikorski i Steinmeier wystosowali list do czeskiego przewodnictwa UE z propozycją wysłania do Kijowa unijnej misji, która spróbowałaby doprowadzić do pokoju na ukraińskiej scenie politycznej.

Obaj zaznaczyli w tym dokumencie, że kroki mające na celu ustabilizowanie ukraińskiej gospodarki mogą być skuteczne wtedy, gdy będą się cieszyć "przynajmniej elementarnym konsensusem wśród ukraińskich przywódców". Dlatego - argumentowali - UE powinna zaangażować się w przezwyciężenie konfliktu politycznego między obozami prezydenta Juszczenki i premier Tymoszenko.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ro/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)