Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: UE czeka na stabilny rząd, który będzie kontynuował reformy

0
Podziel się:

(oświadczenie Barroso i Solany)

(oświadczenie Barroso i Solany)

1.10.Bruksela (PAP) - Gratulując Ukraińcom masowego udziału w niedzielnych wyborach parlamentarnych, "świadczących o przywiązaniu do demokracji", przedstawiciele UE wyrazili w poniedziałek nadzieję, że na Ukrainie szybko powstanie stabilny rząd, który będzie kontynuował polityczno- gospodarcze reformy w kraju.

"Teraz, kiedy społeczeństwo ukraińskie wyraziło swoją wolę, wzywam siły polityczne na Ukrainie, by szybko utworzyły nowy, stabilny rząd i kontynuowały niezbędne demokratyczne reformy. To będzie pozytywny sygnał także dla innych państw w regionie" - oświadczył wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Javier Solana.

Zapewnił, że UE podtrzymuje swe zobowiązania, by wspierać Ukrainę w jej reformach w celu "dalszego pogłębiania stosunków między UE a Ukrainą". Dodał, że zależy to właśnie od jakości ukraińskiej demokracji i reform.

Także szef Komisji Europejskiej Jose Barroso w specjalnym oświadczeniu pogratulował Ukraińcom demokratycznych wyborów i zaapelował o szybkie powołanie rządu, "który szybko wznowi proces reform, by spełnić oczekiwania Ukraińcow".

"Mamy nadzieję, że wyniki wyborów szybko zaowocują powstaniem rządu" - powiedziała na konferencji prasowej Christiane Hohmann, rzeczniczka komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benity Ferrero- Waldner.

KE wyraziła nadzieję na kontynuację reform polityczno- gospodarczych oraz współpracę nowego rządu z Komisją Europejską m.in. w sprawie negocjacji nowego wzmocnionego porozumienia między UE a Ukrainą. Do końca roku Ukraina powinna też ratyfikować umowę o readmisji i ułatwieniach wizowych z UE, co pozwoli jej mieszkańcom na podróżowanie do strefy Schengen po obniżonych kosztach od 1 stycznia 2008 roku, kiedy w strefie będzie już Polska.

Podobnie o wykorzystanie rezultatów wyborów "do zbudowania politycznej stabilności" zaapelowali eurodeputowani, którzy z ramienia Parlamentu Europejskiego obserwowali przebieg niedzielnego głosowania.

"Podczas kampanii wyborczej mogliśmy zaobserwować, że wszystkie ukraińskie siły polityczne wyraziły wolę pełnej integracji ich kraju z UE, wspierania pozytywnych stosunków z Rosją i przeprowadzenia pełnej reformy konstytucyjnej w kraju. Aby osiągnąć te cele, konieczne jest, by partie polityczne, zgodnie z wolą wyrażona przez społeczeństwo, sformowały stabilny rząd, szanujący przedwyborczy konsensus podziału władzy między koalicję i opozycję, tak by możliwe było zrealizowanie kalendarza ambitnych narodowych reform" - powiedział szef delegacji PE ds. współpracy z Ukrainą, rumuński socjalista Adrian Severin.

Zdaniem 14 eurodeputowanych obserwujących niedzielne wybory na Ukrainie, odbyły się one zgodnie z międzynarodowymi normami, poza pewnymi "niepokojącymi problemami", jak na przykład słaba jakość list wyborczych oraz niemożliwość głosowania przez osoby, które przekroczyły ukraińską granicę po pierwszym sierpnia.

Po podliczeniu prawie 88 proc. głosów w wyborach parlamentarnych na Ukrainie, prorosyjska Partia Regionów premiera Wiktora Janukowycza wyprzedziła prozachodni, opozycyjny Blok Julii Tymoszenko.

Partię Regionów poparło 33,2 proc. wyborców, a Blok Tymoszenko 31,4 proc. Proprezydencki blok Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona (NU- LS) uzyskał poparcie 14,6 proc.

Inga Czerny(PAP)

icz/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)