Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: W odpowiedzi na krytykę wyborów Kijów prosi o pomoc

0
Podziel się:

Kijów ma nadzieję, że zarówno Stany Zjednoczone jak i inni partnerzy
zagraniczni będą sprzyjać wzmacnianiu demokracji na Ukrainie - oświadczył w poniedziałek
wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Rusłan Demczenko.

Kijów ma nadzieję, że zarówno Stany Zjednoczone jak i inni partnerzy zagraniczni będą sprzyjać wzmacnianiu demokracji na Ukrainie - oświadczył w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Rusłan Demczenko.

Była to odpowiedź na krytykę ze strony przedstawicieli władz USA, którzy uznali, że wybory do władz lokalnych na Ukrainie 31 października nie były demokratyczne.

Mówił o tym także w poniedziałek dyrektor wydziału europejskiego w amerykańskim Departamencie Stanu Philip Gordon.

"Uważamy, że wybory te nie były przejrzyste i uczciwe w odróżnieniu od wyborów prezydenckich, przeprowadzonych wcześniej bieżącego roku (na przełomie stycznia i lutego). (...)Unia Europejska i USA uważnie obserwowały przebieg tych wyborów, dlatego też oświadczam, że nie uważamy, by wybory te odpowiadały standardom demokratycznym" - powiedział Gordon w rozmowie z Radio Swoboda.

Odnosząc się do tych zarzutów Demczenko przypomniał o niedawnym dekrecie prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, którym zlecił poprawienie ordynacji wyborczej, by odpowiadała ona "najwyższym standardom demokracji".

"Kierownictwo Ukrainy zaprosiło amerykańskich i europejskich ekspertów do przyłączenia się (...) do grupy roboczej, która poprawi prawo wyborcze" - powiedział przedstawiciel ukraińskiej dyplomacji.

Ukraińska opozycja również zarzuciła wcześniej rządzącej Partii Regionów Janukowycza, że wybory do władz lokalnych nie były demokratyczne, a nawet zostały sfałszowane.

Sześć partii opozycyjnych, zgromadzonych wokół Bloku byłej premier Julii Tymoszenko w wydanym w ub. tygodniu oświadczeniu oskarżyło Partię Regionów, że przygotowania do fałszerstw rozpoczęła jeszcze wiosną, przenosząc datę wyborów z maja na jesień.

Zdominowana przez ugrupowanie Janukowycza koalicja zmieniła także ustawę o wyborach lokalnych, by uzyskać większe od opozycji przedstawicielstwo w komisjach wyborczych - czytamy w oświadczeniu.

Partia Batkiwszczyna (Ojczyzna) Julii Tymoszenko zarzuciła Partii Regionów przekupywanie swych działaczy i tworzenie w ten sposób fałszywych ośrodków ugrupowania Tymoszenko. Przedstawiciele tej - jak to określiła była premier - "sklonowanej" Batkiwszczyny umieszczani byli na listach wyborczych, a w efekcie wyborcy nie głosowali na ludzi Tymoszenko, lecz Janukowycza.

Zgodnie z sondażami powyborczymi (exit poll) firmy GFK Ukraina zwycięstwo w wyborach odniosła Partia Regionów. Otrzymała ona ponad 36 proc. poparcia, podczas gdy Batkiwszczyna dostała niewiele ponad 13 proc. Oficjalne wyniki wyborów nie są jeszcze znane; zostaną opublikowane najprawdopodobniej 10 listopada.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ro/

wybory
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)