Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Westerwelle: Niemcy nadal chcą przyjąć Tymoszenko

0
Podziel się:

Niemcy nadal gotowe są przyjąć na leczenie znajdującą się w więzieniu byłą
premier Ukrainy Julię Tymoszenko - oświadczył w czwartek w Kijowie niemiecki minister spraw
zagranicznych Guido Westerwelle po rozmowach z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

Niemcy nadal gotowe są przyjąć na leczenie znajdującą się w więzieniu byłą premier Ukrainy Julię Tymoszenko - oświadczył w czwartek w Kijowie niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle po rozmowach z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

"Niemcy złożyły swoją propozycję. Jesteśmy gotowi przyjąć panią Tymoszenko na leczenie i ta propozycja nosi humanitarny charakter" - powiedział Westerwelle.

Minister nie ujawnił szczegółów spotkania z Janukowyczem, zaznaczył jednak, że trwało one długo i było bardzo intensywne. Konferencja prasowa Westerwellego rozpoczęła się prawie dwie godziny później niż planowano.

"Chcę podkreślić, że prowadzimy teraz bardzo intensywne rozmowy, tak z politycznego, jak i prawnego punktu widzenia" - powiedział.

Westerwelle podkreślił, że sprawa Tymoszenko jest jednym z głównych zadań, z którym władze w Kijowie powinny uporać się przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE w listopadzie na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

"Odniosłem dziś wrażenie, że mamy do czynienia z poważnymi próbami, by rozwiązać ten problem. Rozmowa z prezydentem była bardzo konstruktywna i odczuwało się pragnienie obu stron, by usunąć ostatnie przeszkody na drodze do sukcesu szczytu w Wilnie " - oświadczył.

Szef ukraińskiej dyplomacji Leonid Kożara, który wraz z Westerwellem uczestniczył w spotkaniu z Janukowyczem zaznaczyły ze swej strony, iż szef państwa chce rozwiązać sprawę Tymoszenko w zgodzie z obowiązującym prawem.

"Prezydent potwierdził, że chce podjąć decyzję w sprawie Tymoszenko opierając się na podstawowych prawach człowieka i ukraińskim prawie" - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Unia Europejska, która uważa, że była premier Ukrainy, która została skazana na siedem lat więzienia za naruszenia przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją w 2009 r., padła ofiarą wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych. Bruksela chce, by władze w Kijowie wypuściły ją z więzienia, a specjalni wysłannicy europarlamentu na Ukrainę Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox zabiegają, by cierpiącej na problemy zdrowotne Tymoszenko zezwolono na leczenie w Niemczech.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)