Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ukraina: Wg "5.Kanału" szef SBU chce zniszczyć tę stację TV
Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), a jednocześnie magnat medialny Wałerij Choroszkowski dąży do zniszczenia znanej z czasów pomarańczowej rewolucji stacji telewizyjnej "5.Kanał" - ostrzegł w poniedziałek zespół redakcyjny tej stacji.

Dziennikarze i pracownicy "5.Kanału" zwrócili się z listem otwartym do prezydenta Wiktora Janukowycza, w którym poprosili go o obronę przed Choroszkowskim.


"W wyniku działań urzędnika państwowego na rzecz własnych interesów 500 pracowników +5.Kanału+ może stracić pracę, a Ukraina po raz kolejny może potwierdzić status państwa, w którym ograniczane są wolności obywatelskie" - głosi list do Janukowycza, odczytany w wieczornym programie "5.Kanału" i przekazany prasie.

W czasie kampanii wyborczej w 2004 r. "5.Kanał" był głównym sojusznikiem medialnym byłego prezydenta Wiktora Juszczenki, który walczył wówczas o najwyższe stanowisko w państwie z obecnym prezydentem, Wiktorem Janukowyczem. "5.Kanał" na żywo relacjonował także pomarańczową rewolucję, która wybuchła wtedy w odpowiedzi na fałszerstwa wyborcze, dokonywane przez sztab Janukowycza.

Zespół stacji wyjaśnił w liście do Janukowycza, że związany z grupą medialną telewizji "Inter" Choroszkowski chce dziś zniszczyć "5.Kanał" poprzez proces sądowy, który ma podważyć decyzję o wydzieleniu częstotliwości tej stacji, a w konsekwencji odebrać jej licencję.

"Naszym zdaniem tylko pan może pomóc panu Choroszkowskiemu oddzielić własne interesy biznesowe od interesów państwowych" - zwrócił się zespół "5.Kanału" do prezydenta.

Właścicielem "5.Kanału" jest były minister spraw zagranicznych Petro Poroszenko. Podobnie jak Choroszkowski należy on do grona najbogatszych Ukraińców, a do polityki przyszedł z biznesu.

Po zwycięstwie pomarańczowej rewolucji, w której, tak jak jego stacja telewizyjna, popierał Juszczenkę, w 2005 r. Poroszenko otrzymał stanowisko sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Niektórzy ukraińscy komentatorzy twierdzą, że ekipa prezydenta Janukowycza, który doszedł do władzy w lutym, dąży obecnie do rewanżu za porażkę z 2004 r., w którym przegrał on wybory prezydenckie na rzecz Juszczenki.

Tak jak w czasach pomarańczowej rewolucji, "5.Kanał" jest dziś stacją, która opowiada się po stronie krytykującej Janukowycza ukraińskiej opozycji.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ zab/

prezydent, praca, ukraina, szef, kanał, stacja tv, chcą, tej
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.