Notowania

wybory
03.11.2009 20:59

Ukraina: Wybory: kandydat Protywsich, czyli przeciwko wszystkim

Protywsich, czyli przeciwko wszystkim (proty wsich) - tak brzmi nazwisko człowieka, który we wtorek zwrócił się do Centralnej Komisji Wyborczej w Kijowie z prośbą o rejestrację jego kandydatury przed wyznaczonymi na 17 stycznia wyborami prezydenckimi.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Protywsich, czyli przeciwko wszystkim (proty wsich) - tak brzmi nazwisko człowieka, który we wtorek zwrócił się do Centralnej Komisji Wyborczej w Kijowie z prośbą o rejestrację jego kandydatury przed wyznaczonymi na 17 stycznia wyborami prezydenckimi. *

Zgodnie z ukraińskim prawem prócz nazwisk kandydatów na prezydenta na kartach wyborczych znajduje się rubryka "nie popieram żadnego z kandydatów".

"Nazywamy to głosowaniem +przeciwko wszystkim+, więc Protywsich chce zapewne to wykorzystać" - powiedział PAP szef Komitetu Wyborców Ukrainy Ołeksandr Czernenko.

Z sondaży wynika, że rubrykę "nie popieram żadnego z kandydatów" zakreśli w styczniu ponad 8 procent wyborców.

Wasyl Protywsich pochodzi z okolic Iwano-Frankowska na zachodzie kraju. Jeszcze do 2 października nosił zwykłe ukraińskie nazwisko Humeniuk, jednak tego dnia uzyskał urzędową decyzję o jego zmianie. Pracuje jako szef Izby Handlowo-Przemysłowej w Iwano-Frankowsku.

Wcześniej na Ukrainie zapowiadano, że w kampanii wyborczej weźmie udział kandydatka partii Selianska Ukraina (Wiejska Ukraina) Lidia Wona. W tłumaczeniu na język polski "wona" oznacza "ona".

Tymczasem słowo "ona" jest głównym hasłem kampanii wyborczej kandydującej na prezydenta premier Julii Tymoszenko.

Na przydrożnych bilbordach w barwach partyjnych Bloku Julii Tymoszenko - białej i czerwonej - już od kilku miesięcy widnieją napisy "Ona pracuje. Ona to Ukraina", połączone z pochwałami osiągnięć jej rządu (np. "Nie zważając na kryzys: Ona pracuje", "Mafia gazowa została zniszczona: Ona pracuje").

Lidia Wona nie zwróciła się dotychczas do CKW z podaniem o rejestrację jej kandydatury. Aby to uczynić, musiałaby wpłacić kaucję w wysokości 2,5 mln hrywien, którą wnoszą wszyscy kandydaci na prezydenta. Jest to równowartość ponad 855 tys. złotych.

We wtorek Wasyl Protywsich wpłacił tę sumę na konto CKW.

Według opublikowanego w poniedziałek sondażu kijowskiego centrum analitycznego im. Razumkowa, w pierwszej turze wyborów 28,9 proc. Ukraińców poparłoby przywódcę Partii Regionów Ukrainy, byłego premiera Wiktora Janukowycza.

Tymoszenko mogłaby liczyć na 20,3 proc., a były przewodniczący parlamentu, 35-letni Arsenij Jaceniuk na 8,2 proc. głosów.

Poparcie wyborcze dla urzędującego prezydenta Wiktora Juszczenki wynosi obecnie 4,9 proc. W styczniu będzie się on ubiegał o reelekcję.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/

Tagi: wybory, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz