Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Wyroki więzienia za odpiłowanie głowy Stalina

0
Podziel się:

Wyroki od dwóch do trzech lat więzienia w zawieszeniu otrzymali w poniedziałek
członkowie ukraińskiej organizacji nacjonalistycznej Tryzub im. Stepana Bandery za odpiłowanie
głowy popiersia Józefa Stalina w Zaporożu na południowym wschodzie Ukrainy.

Wyroki od dwóch do trzech lat więzienia w zawieszeniu otrzymali w poniedziałek członkowie ukraińskiej organizacji nacjonalistycznej Tryzub im. Stepana Bandery za odpiłowanie głowy popiersia Józefa Stalina w Zaporożu na południowym wschodzie Ukrainy.

Orzekając karę pozbawienia wolności, sąd rejonowy w Zaporożu nakazał też dziewięciu członkom Tryzuba wypłacić właścicielom pomnika, czyli miejscowemu komitetowi Komunistycznej Partii Ukrainy, odszkodowanie w wysokości prawie 110 tysięcy hrywien (ponad 46,8 tys. złotych).

Popiersie dyktatora odsłonięto w Zaporożu w maju ub.r. 28 grudnia 2010 roku zostało ono pozbawione głowy. Obcięto ją piłą spalinową, do czego przyznali się działacze Tryzuba im. Bandery.

Kilka dni później, w noc sylwestrową, popiersie Stalina zostało wysadzone w powietrze. Czyn ten władze potraktowały wówczas jako akt terroru, a o jego dokonanie także oskarżono ugrupowania nacjonalistyczne.

Nie zważając na ataki, 7 listopada komuniści z Zaporoża po raz kolejny umieścili pomnik Stalina przed siedzibą swej partii.

W odpowiedzi w ubiegłym tygodniu na jednym z domów w tym mieście pojawił się ogromny billboard z Adolfem Hitlerem i napisem: "W czym jestem gorszy od Stalina? Postawcie pomnik i mnie".

Zdaniem mediów billboard umieścili przeciwnicy stawiania popiersia Stalina, o czym świadczył umieszczony pod postacią Hitlera napis: "Nie chcemy w mieście takiego wstydu".

W lipcu na Ukrainie opublikowano wyniki badań opinii publicznej, zgodnie z którymi co trzeci mieszkaniec tego kraju uważa sowieckiego dyktatora Józefa Stalina za wielkiego wodza. Opinię tę podzielało wówczas 36 proc. badanych, a nie zgadzało się z nią 34 proc. respondentów.

Pozytywny stosunek do Stalina był najbardziej widoczny na wschodzie i południu Ukrainy. Przeciwnicy dyktatora to przede wszystkim mieszkańcy obwodów zachodnich.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)