Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Żona Łucenki: władze chcą, by prosił o ułaskawienie

0
Podziel się:

Ukraiński opozycjonista Jurij Łucenko, który odsiaduje karę czterech lat
więzienia, mógłby odzyskać wolność, gdyby zwrócił się do prezydenta Wiktora Janukowycza o
ułaskawienie - oświadczyła małżonka Łucenki, Iryna.

Ukraiński opozycjonista Jurij Łucenko, który odsiaduje karę czterech lat więzienia, mógłby odzyskać wolność, gdyby zwrócił się do prezydenta Wiktora Janukowycza o ułaskawienie - oświadczyła małżonka Łucenki, Iryna.

Z taką propozycją przychodzili do opozycji przedstawiciele rządzącej, prezydenckiej Partii Regionów - powiedziała Iryna Łucenko w środę wieczorem w programie stacji telewizyjnej TVi. Jak zaznaczyła, oferta ta pojawiła się, gdy stało się jasne, iż w związku ze złym stanem zdrowia Łucenko wymaga operacji.

"On o ułaskawienie nie poprosi. Podpisanie prośby o ułaskawienie byłoby legitymizacją przestępstw Janukowycza. Łucenko nie jest przestępcą. Jest on politycznym przeciwnikiem władz" - podkreśliła Iryna Łucenko.

Mówiąc o emisariuszach, którzy mieli proponować uwolnienie jej męża, Łucenko wskazała osoby z otoczenia szefa państwa. "Byli to dość wpływowi urzędnicy, którzy mają bliski dostęp do Janukowycza" - poinformowała.

Łucenko, były szef MSW Ukrainy skazany za sprzeniewierzenie pieniędzy państwowych, tydzień temu przeszedł w prywatnej klinice w Kijowie operację układu pokarmowego. W środę, mimo że nie zakończyła się jeszcze terapia pooperacyjna, władze więzienne nieoczekiwanie przewiozły go z powrotem do kolonii karnej, w której odsiaduje wyrok.

Ukraińska opozycja poinformowała o tym dyplomatów państw zachodnich. Zaniepokojenie wyraził unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele. Służba więzienna podała ze swej strony, że Łucenko został wypisany ze szpitala przez lekarzy, a dalsze jego leczenie będzie się odbywało w kolonii karnej w mieście Mena.

Sprawa Łucenki, oraz skazanej na siedem lat więzienia b. premier Julii Tymoszenko jest poważną przeszkodą na drodze do podpisania umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską. Bruksela mówi, że przed podpisaniem tego dokumentu Ukraina musi rozwiązać problem "wybiórczego stosowania prawa" wobec oponentów politycznych obecnych władz.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ keb/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)