Notowania

wiadomości
31.12.2013 18:34

Ukraińcy najchętniej witają Nowy Rok w Karpatach

Ukraińcy na Nowy Rok najchętniej wyjeżdżają w Karpaty i do Lwowa, przy czym najchętniej zatrzymują się w kwaterach prywatnych - takie są wyniki najnowszych badań rynku turystycznego na Ukrainie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ukraińcy na Nowy Rok najchętniej wyjeżdżają w Karpaty i do Lwowa, przy czym najchętniej zatrzymują się w kwaterach prywatnych - takie są wyniki najnowszych badań rynku turystycznego na Ukrainie.

Jedna trzecia respondentów (33 proc.) za najlepsze miejsce do przywitania Nowego Roku poza domem uznała Ukrainę Karpacką, a jeden na pięciu respondentów (21 proc.) ocenił, że najlepiej świętować Nowy Rok we Lwowie.

Na Krymie Nowy Rok chciało witać 16 proc. respondentów, w Kijowie - 15 proc., a Odessa zostałaby wybrana przez co dziesiątego badanego obywatela Ukrainy.

Większość badanych wybrałaby pobyt w wynajętym mieszkaniu, a w pensjonacie (hotelu) - 19 proc. Według współorganizatora badań, portalu wynajmu, poprzez który kwatery można znaleźć w 23 miastach Ukrainy, średni dochód Ukraińców nie pozwala na korzystanie z noclegów hotelowych.

Średnia pensja, według danych ukraińskiego Państwowego Komitetu Statystyki, wynosi ok. 3 tys. hrywien (niecałe 1200 zł).

Badania przeprowadzone przez pracownię badań marketingowych PBJ i Europejski Instytut Komunikacji Społecznej pokazały, że większość respondentów uznaje za dopuszczalną cenę noworocznego wynajmu nie wyższą niż 400-200 hrywien dziennie. Kwotę pomiędzy 400 a 600 hrywien za dobę w okresie noworocznym gotowych jest zapłacić 16 proc., podczas gdy 6 proc. uważa, że w okresie noworocznym może ponieść koszt od 600 do 800 hrywien.

Podobnie większość respondentów (53 proc.) jest gotowa zapłacić za mieszkanie w podróży kwotę w przedziale 200-400 hrywien, a 37 proc. chce, by koszt noclegu nie przekraczał 200 hrywien. Ponad 400 hrywien jest w stanie zapłacić za dzienny wynajem tylko 9 proc. badanych.

Według badań branży hotelarskiej na Ukrainie, przeprowadzonych przez PBJ w grudniu tego roku, podczas podróży po Ukrainie dwie trzecie respondentów (65 proc.) preferuje pobyt w mieszkaniu do wynajęcia. W tym samym czasie tylko jeden na pięciu (19 proc.) wybiera pobyt w hotelu, a 15 proc. respondentów pobyt u przyjaciół, znajomych lub krewnych. Wybór dyktowany jest ceną, która dla co czwartej badanej osoby stanowi najważniejsze kryterium.

Na Ukrainie rynek dziennego wynajmu mieszkań - według autorów badań - jest w trakcie restrukturyzacji i rośnie stabilnie od 2011 roku. Jednocześnie infrastruktura hotelowa nie nadąża za wymaganiami rynku. Kryzys finansowy z lat 2008-2009 doprowadził do zamrożenia wielu projektów na rynku hoteli lepszej jakości. Konsumenci z 4-5-gwiazdkowych hoteli w Kijowie to głównie zagraniczni goście biznesowi. Obsługa wielu hoteli zadeklarowanych jako trzygwiazdkowe często pozostawia wiele do życzenia, a ceny są zbyt wysokie w stosunku do jakości usług. (PAP)

klm/ jjk/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz