Notowania

rozejm w syrii
30.05.2012 21:41

Ultimatum dla Asada. Ma 48 godzin

Syryjscy rebelianci dają prezydentowi Baszarowi el-Asadowi 48 godzin na celu zakończenie przemocy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Balkis Press/ABACA/EAST NEWS)

Syryjscy rebelianci dają prezydentowi Baszarowi el-Asadowi określony czas na dotrzymanie zobowiązań wynikających z międzynarodowego planu pokojowego mającego na celu zakończenie przemocy.

_ - Połączone kierownictwo Wolnej Armii Syryjskiej (WAS) ogłasza, że daje reżimowi ostatnie 48 godzin na wdrożenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ _ - oświadczył na YouTube rzecznik WAS Kasem Sadedin.

Ultimatum _ kończy się w piątek o godz. 12 czasu lokalnego (11 czasu polskiego). Wówczas będziemy wolni od wszelkich zobowiązań i będziemy bronić cywilów, ich wiosek i miast _ - dodał.

_ - Ten reżim rozumie jedynie język siły. Jeśli byłby gotów respektować plan Annana, robiłby to od początku _ - powiedział Sadedin agencji AFP.

W środę zastępca wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii, Kofiego Annana, Jean-Marie Guehenno wyraził _ wątpliwości co do zaangażowania syryjskich władz w wypełnianie planu Annana _. Plan przewidywał, poza wysłaniem Syrii międzynarodowych obserwatorów, wycofanie wojsk i broni ciężkiej z miast oraz dialog między reżimem i jego przeciwnikami. Rozejm obowiązuje teoretycznie od 12 kwietnia.

We wtorek Annan spotkał się w Damaszku z Asadem i powiedział mu, że jeśli plan pokojowy ma odnieść sukces, konieczne są _ odważne kroki _, w tym zakończenie przemocy i zwolnienie aresztowanych podczas powstania.

Zdaniem Asada grupy terrorystyczne zintensyfikowały działania w całym kraju i coraz częściej dokonują zabójstw oraz porwań. Prezydent Syrii oświadczył, że terroryści muszą stosować się do planu Annana sprzed sześciu tygodniu. Według niego sukces tego planu zależy od _ położenia kresu terroryzmowi, od tych, którzy go wspierają, i od wstrzymania przemytu broni _.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w wyniku trwającego od marca 2011 r. konfliktu zbrojnego między przeciwnikami reżimu prezydenta Asada a siłami rządowymi zginęło już ponad 13 tys. osób, w tym ok. 1800 od czasu wejścia w życie rozejmu 12 kwietnia.

Tagi: rozejm w syrii, asad, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz