Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Umorzone śledztwo w sprawie współpracy CBA z obcymi służbami

0
Podziel się:

Prokuratura Apelacyjna w Lublinie umorzyła śledztwo w sprawie współpracy CBA
w latach 2006-2008 ze służbami specjalnymi obcych państw, ponieważ nie dopatrzyła się w niej cech
przestępstwa.

Prokuratura Apelacyjna w Lublinie umorzyła śledztwo w sprawie współpracy CBA w latach 2006-2008 ze służbami specjalnymi obcych państw, ponieważ nie dopatrzyła się w niej cech przestępstwa.

Śledztwo miało sprawdzić, czy funkcjonariusze CBA nie przekroczyli swoich uprawnień, podejmując współpracę z zagranicznymi służbami specjalnymi bez podstawy prawnej i czy nie doszło w jej trakcie do ujawnienia tajnych informacji.

Rzecznik lubelskiej prokuratury apelacyjnej Cezary Maj poinformował we wtorek, że śledztwo zostało umorzone z powodu "braku znamion czynu zabronionego". Prokuratura ustaliła wprawdzie, że CBA współpracowało z licznymi zagranicznymi instytucjami służb specjalnych mimo braku ustawowych podstaw, jednak współpraca ta nie wyrządziła szkody w interesie publicznym. "Przepisy karne nie zostały naruszone" - powiedział Maj.

"Do zaistnienia przestępstwa wymagane jest, by został naruszony interes publiczny. Biorąc pod uwagę aktualne przepisy prawa i orzecznictwo, takiej sytuacji nie mieliśmy" - dodał Maj.

Jak wyjaśnił prok. Andrzej Jeżyński, który zajmował się tą sprawą, ustawa o CBA pozwalała tej instytucji jedynie na współpracę z organizacjami międzynarodowymi. Tymczasem CBA zawarło dwustronne umowy o współpracy ze służbami w Belgii i Holandii, przygotowywała kolejne takie umowy, a prowadziła faktyczną współpracę także z wieloma innymi instytucjami w państwach europejskich i USA. Współpraca ta dotyczyła z reguły wymiany informacji.

"CBA głównie zwracało się o ustalenie pewnych rzeczy, z różnym skutkiem. Wnioski podmiotów zagranicznych o ustalenia, które napływały do CBA, były najczęściej odsyłane do kompetentnych wydziałów Komendy Głównej Policji" - powiedział Jeżyński.

W jednym przypadku - sprawy posłanki PO Beaty Sawickiej - CBA zwróciło się do FBI o pomoc w uwiarygodnieniu swoich tajnych agentów. "Nie doszło w tym przypadku do ujawnienia informacji stanowiących tajemnicę państwową" - dodał Jeżyński.

Jak zaznaczył Jeżyński, w końcu 2008 r. weszła w życie dyrektywa Unii Europejskiej, która wprowadziła znacznie uproszczone mechanizmy współpracy między organami ścigania państw członkowskich UE. Ta dyrektywa może być podstawą zagranicznej współpracy CBA.

Śledztwo w tej sprawie wszczęte zostało w 2008 r. O współpracy CBA z FBI przy sprawie posłanki PO Beaty Sawickiej napisała "Gazeta Wyborcza". Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył sekretarz stanu ds. służb specjalnych w kancelarii premiera Jacek Cichocki. (PAP)

kop/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)