Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umowy ubezpieczeniowe podpisało 278 szpitali

0
Podziel się:

Placówki mogą je rozwiązać, bo obowiązek zawierania umów przesunięto na 2014 r. Resort wspiera negocjacje z ubezpieczycielami.

Umowy ubezpieczeniowe podpisało 278 szpitali
(Piotr Bodzek, MD/cc/wikipedia)

Placówki mogą je rozwiązać, bo obowiązek zawierania umów przesunięto na 2014 r. Resort wspiera negocjacje z ubezpieczycielami. * *Jak dotąd * *278 z 1070 szpitali podpisało umowy o ubezpieczenie od zdarzeń medycznych - powiedział w środę w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

O sytuację, w jakiej znalazły się szpitale, które podpisały umowy zanim przesunięto o półtora roku vacatio legis ustawy wprowadzającej ten obowiązek, pytali ministerstwo posłowie PO Andrzej Orzechowski i Grzegorz Sztolcman. Jak mówili, szpitale _ naraziły się na koszty _, które okazały się nieobowiązkowe.

W odpowiedzi wiceminister Sławomir Neumann zauważył, że część szpitali, która podpisała umowy nie czekając do ostatnich dni, kiedy okazało się, że termin vacatio legis został wydłużony, w gruncie rzeczy _ postąpiła odpowiedzialnie _, choć przyznał, że mogło to u nich _ spowodować dyskomfort _. Ponadto - podkreślił - zawarte już umowy, choć nie obligatoryjne, a fakultatywne - _ mogą jednak okazać się przydatne _.

Według Neumanna, umowy zawarło 278 szpitali z ogólnej listy 1070 placówek w kraju. Obecnie część z nich negocjuje z PZU (tylko ten ubezpieczyciel zaoferował ten nowy typ ubezpieczeń) rozwiązanie umów. Jak powiedział, resort wspiera szpitale w negocjacjach, dostarczając im opinie prawne.

W noweli ustawy o działalności leczniczej, która weszła w życie pod koniec czerwca przewidziano, że ubezpieczenie szpitali od zdarzeń medycznych ma być obowiązkowe dopiero od 1 stycznia 2014 r., a nie jak przewidywała poprzednia nowelizacja - od 1 lipca br.

Dodatkowe polisy są konsekwencją przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zgodnie z nimi pacjenci mogą występować do wojewódzkich komisji orzekających o ustalenie odszkodowania za niewłaściwe leczenie. Suma ubezpieczenia wynosiłaby nie mniej niż 300 tys. zł (z uwagi na to, że jest to maksymalna wysokość świadczenia w przypadku śmierci pacjenta) i byłaby uzależniona od liczby łóżek w szpitalu i sumy ubezpieczenia w odniesieniu do jednego łóżka, która wynosi nie mniej niż 1 tys. zł.

Posiadanie przez szpital certyfikatu akredytacyjnego powodowałoby zmniejszenie sumy ubezpieczenia w odniesieniu do jednego łóżka szpitalnego o 10 proc. Certyfikat akredytacyjny ma obecnie 106 szpitali. W ustawie zapisano możliwość zawierania umów ubezpieczenia z udziałem własnym szpitala, nie wyższym niż 50 proc. sumy ubezpieczenia.

Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
Lekarze uciekają z wojska. To już problem Liczba lekarzy zmniejsza się systematycznie. Zadaniem armii nie jest prowadzenie placówek medycznych dla cywilów.
Zobacz, ile wydamy w 2013 r. na służbę zdrowia Rada NFZ pozytywnie zaopiniowała projekt planu finansowego Funduszu na 2013 roku.
Chcą zlikwidować NFZ. Nie mówią co w zamian Politycy PiS zapowiedzieli, że pod koniec sierpnia przedstawią w Sejmie projekt ustawy zakładający likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)