Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Unia da pieniądze na walkę z nielegalną imigracją

0
Podziel się:

Komisja Europejska przyznała we wtorek 3,3 mln euro na pomoc dla Hiszpanii, Włoch i Malty, które zmagają się z problemem masowego napływu nielegalnych imigrantów z Afryki.

Unia da pieniądze na walkę z nielegalną imigracją
(PAP/ EPA)

Komisja Europejska przyznała we wtorek 3,3 mln euro na pomoc dla Hiszpanii, Włoch i Malty, które zmagają się z problemem masowego napływu nielegalnych imigrantów z Afryki.

Unijne fundusze mają być wydane na wsparcie morskiej straży granicznej, a także służb zajmujących się nielegalnymi imigrantami na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich, włoskiej Lampeduzie i na Malcie.

Pomoc jest odpowiedzią Brukseli na powtarzające się apele Hiszpanii, Malty i Włoch o solidarność europejską. Kraje te argumentują, że dotykający je problem nielegalnej imigracji dotyczy całej UE, a wspomniane wyspy są dla przybyszów z Afryki jedynie drzwiami wejściowymi do Europy.

Ale te 3,3 mln euro to - jak przyznaje sama KE - bardzo mało w porównaniu z potrzebami, co wynika z ograniczonych możliwości tegorocznego budżetu UE. _ W siedmioletnim budżecie UE na lata 2007-13 przewidziano znaczne zwiększenie wydatków na kontrole granic zewnętrznych - w sumie około 1,8 mld euro, z czego większość ma być wydana na projekty w krajach mających długie, zewnętrzne granice Unii. _Wcześniej, latem tego roku, KE przyznała też 3,4 mln euro unijnej agencji ds. zarządzania granicami Frontex na organizację "unijnych" misji morskich, patrolujących wybrzeża Wysp Kanaryjskich i Malty.

Komisarz ds. wewnętrznych i sprawiedliwości Franco Frattini zaapeluje podczas spotkania z ministrami spraw wewnętrznych w środę i czwartek w Tampere w Finlandii o dodatkową pomoc dla Hiszpanii, Malty i Włoch - skierowanie tam ekspertów narodowych, statków, samolotów czy helikopterów.

Od początku roku tylko na Wyspy Kanaryjskie przybyło ponad 22 tys. osób; szacuje się, że teraz przybywa ich średnio 35 na godzinę. Najwięcej imigrantów pochodzi z Senegalu i Mauretanii; uciekają przed nędzą, przemocą i bezrobociem.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)