Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Unia negocjuje nowe porozumienie z Rosją

0
Podziel się:

W trakcie pierwszej rundy rozmów obu stron ustalili zakres i zasady przyszłych rozmów.

Unia negocjuje nowe porozumienie z Rosją
(EPA/PAP)

W - _ przyjaznej i konstruktywnej _ atmosferze odbyła się w piątek w Brukseli pierwsza runda negocjacji nowego porozumienia o współpracy i partnerstwie UE-Rosja - zapewnili negocjatorzy obu stron.

Polityczny start negocjacji miał miejsce na szczycie UE-Rosja w Chanty-Mansyjsku na Syberii Zachodniej pod koniec czerwca. Zaledwie tydzień później w Brukseli odbyła się pierwsza runda rozmów, podczas której ustalono zakres negocjacji.

- _ Pierwsza runda negocjacji daje podstawy do optymizmu. Odbyła się w przyjaznej i konstruktywnej atmosferze _ - ogłosił negocjator strony rosyjskiej, ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow.

Ustalony zakres negocjacji to: dialog polityczny i bezpieczeństwo zewnętrzne, energia, handel i inwestycje, sprawiedliwość, bezpieczeństwo i wolności obywatelskie, badania, edukacja i kultura.

- _ My chcemy, by było to porozumienie mające charakter zobowiązujący dla Rosji, a nie tylko polityczne deklaracje _ - podkreślił Landaburu. Zapewnił dziennikarzy, że Komisja Europejska (KE) będzie w negocjacjach domagać się, by na przykład zasady dotyczące respektowania pewnych zasad Karty Energetycznej znalazły się w samym porozumieniu, a nie innych technicznych umowach, jak być może wolałaby Rosja.

- _ Energia to jeden z najbardziej obiecujących tematów negocjacji _ - powiedział Czyżow, unikając jednak odpowiedzi, czy Rosja umożliwi u siebie europejskie inwestycje, zgodnie z zasadami Karty.

- _ Nie powinniśmy już teraz zakładać rezultatów negocjacji _ - podkreślił. - _ Z mojego doświadczenia wynika, że szkodliwe dla negocjacji będzie wyznaczanie terminu ich zakończenia _ - dodał rosyjski ambasador.

Następna runda negocjacji ma odbyć się we wrześniu, nie wiadomo jeszcze czy w Brukseli, czy w Rosji. Do tego czasu mają pracować grupy robocze. Jak poinformował Landaburu, po stronie UE będzie ich najprawdopodobniej cztery lub pięć (dla każdego tematu negocjacji).

W zależności od zakresu tematycznego danej grupy znajdą się w niej tylko przedstawiciele KE (np. w grupie dotyczącej energii) lub także przedstawiciele przewodnictwa i Sekretariatu Rady UE (w tych sprawach gdzie KE nie ma pełnych kompetencji, np. w sprawach karnych czy bezpieczeństwa zewnętrznego).

unia
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)