Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uniejów wie, jak korzystać z unijnych dotacji

0
Podziel się:

Burmistrz położonego nad Wartą Uniejowa
(Łódzkie) Józef Kaczmarek podkreśla, że jego gmina cały czas szuka
"sposobu na biedę". Po wejściu Polski do Unii Europejskiej tym
sposobem okazało się perfekcyjne wykorzystanie unijnych środków,
m.in. na projekty związane z użyciem wód termalnych i rozwojem
bazy turystyczno-rekreacyjnej.

Burmistrz położonego nad Wartą Uniejowa (Łódzkie) Józef Kaczmarek podkreśla, że jego gmina cały czas szuka "sposobu na biedę". Po wejściu Polski do Unii Europejskiej tym sposobem okazało się perfekcyjne wykorzystanie unijnych środków, m.in. na projekty związane z użyciem wód termalnych i rozwojem bazy turystyczno-rekreacyjnej.

"Nie możemy liczyć na wpływy z przemysłu, bo go nie mamy. (...) Dwa razy oglądamy każdą złotówkę, zanim ją wydamy. Szukamy też innowacyjnych rozwiązań, które pozwoliłyby nam się rozwijać. Jak znajdziemy coś ciekawego, to staramy się tak przygotować projekt, by na jego realizację otrzymać dofinansowanie z różnych źródeł, m.in. ze środków unijnych" - powiedział PAP Kaczmarek.

Przypomniał, że już w 1978 r. w Uniejowie dokonano odwiertów, które potwierdziły występowanie wód termalnych. Przez lata nie wykorzystywano jednak tych zasobów. Sytuacja zmieniła się na początku nowego tysiąclecia. "Z pierwszymi inwestycjami mogliśmy ruszyć kilka lat temu, gdy w projekt wykorzystania tych wód zaangażował się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska" - przypomniał burmistrz.

Gmina zaczęła systematycznie korzystać z unijnych funduszy. Dostała m.in. ponad 340 tys. zł na rozbudowę sieci wodociągowej (łączny koszt inwestycji przekroczył 600 tys. zł) i ponad 550 tys. zł na rewitalizację historycznego układu komunikacyjnego Uniejowa (łączny koszt ponad 1,2 mln zł). Pieniądze przeznaczono jednak przede wszystkim na projekty związane z wykorzystaniem wód termalnych i rozwojem bazy turystyczno-rekreacyjnej.

Jak wspomina Kaczmarek, po "wtłoczeniu" wód termalnych do sieci grzewczej w mieście, podjęto próby wykorzystania ich w celach leczniczych i rekreacyjnych. "Wybraliśmy najatrakcyjniejsze miejsca w mieście - czyli okolice zamku, który stoi w pięknym parku nad Wartą - i postanowiliśmy tam rozpocząć kolejne inwestycje - dodaje. - A ponieważ wiązało się to z koniecznością doprowadzenia wody na odległość ok. 1 km od źródeł termalnych, złożyliśmy projekt na budowę infrastruktury technicznej na terenie zespołu zamkowo-parkowego".

W ramach tego projektu uzbrojono ponad 8,5 ha terenu, który w całości miał być przeznaczony na działalność turystyczną, rekreacyjną i leczniczą. Wybudowano też sieć wodociągową o łącznej długości ponad 5,5 km. Wszystkie prace kosztowały ponad 2,5 mln zł, z czego ponad 1,9 mln zł pochodziło ze środków unijnych.

Równocześnie rozpoczęto prace nad rewaloryzacją zespołu zamkowo- parkowego, na którą przeznaczono ponad 2 mln zł (w tym ponad 1,5 mln zł dofinansowania z UE. "Zmodernizowaliśmy m.in. drogę dojazdową do zamku, drogi wewnętrzne oraz ponad 3 km ścieżek rowerowych i chodników na terenie parku. Nawodniliśmy też starorzecze Warty. Wszystko to miało podnieść atrakcyjność tych terenów i przygotować je do dalszych inwestycji" - mówi Kaczmarek.

Jedną z nich było rozpoczęcie budowy kompleksu termalno- basenowego. W 2008 r. oddano do użytku 25 metrowy basen pływacki, tzw. nieckę solankową i brodzik dla dzieci oraz cztery sauny. W lutym tego roku z uniejowskich basenów skorzystało ponad 17 tys. osób. To ponad dwa razy więcej, niż liczy cała gmina (sam Uniejów ma niewiele ponad 3 tys. mieszkańców).

"Cieszymy się, że nasz pomysł wypalił. Przed rozpoczęciem budowy zastanawialiśmy się, co zrobić, by przyciągnąć jak najwięcej osób. Sam fakt, że w basenach jest woda pochodząca ze źródeł termalnych nie gwarantował sukcesu. Postanowiliśmy więc, że stworzymy całoroczny kompleks basenów odkrytych. Przekonały nas do tego badania przeprowadzone w Austrii" - opowiada burmistrz Uniejowa.

Dodaje, że przy basenach, których budowa kosztowała prawie 9 mln zł (4,4 mln zł z UE) zbudowano też za ponad 3 mln zł (z tego ponad 1,5 mln zł z UE) kompleks gastronomiczny i za prawie 4,5 mln zł (w tym ponad 3 mln zł z UE) tzw. kasztel, czyli ośrodek edukacji historycznej. Znajdują się w nim stylizowane na budowle z XIV wieku: 4-kondygnacyjna wieża oraz budynek parterowy z poddaszem.

W listopadzie zeszłego roku burmistrz Kaczmarek otrzymał od premiera Donalda Tuska nagrodę za zajęcie przez Uniejów pierwszego miejsca w zorganizowanym przez ministerstwo rozwoju regionalnego konkursie na najaktywniejszą gminę (do 100 tys. mieszkańców) realizującą projekty unijne w ramach ZPORR. Konkurs obejmował wykorzystanie środków w latach 2004-2006. Na na lata 2007-2013, Uniejów ma już zagwarantowane 27 mln euro na kolejne inwestycje. Może więc zachować pozycję krajowego lidera na dłużej.

Uniejów zamierza m.in. zbudować kompleks boisk piłkarskich na 10 ha pięknego terenu nad Wartą, które będą podgrzewane wodami termalnymi. Inwestycja ma kosztować ok. 11 mln zł.

"Będziemy bowiem chcieli przyciągnąć ligowe zespoły w okresie od listopada do marca, a więc wtedy, gdy są w Polsce olbrzymie problemy ze znalezieniem boisk do treningów. U nas do dyspozycji będą cztery pełnowymiarowe płyty. Jedna ze sztuczną nawierzchnią i trzy z trawiastą. Na jednym z naturalnych boisk ma być położona gotowa murawa, natomiast na dwóch pozostałych trawa będzie wysiewana" - zapowiada Kaczmarek.

Gotowe są również inne projekty, w ramach których przewidziano m.in. modernizację hydroforni i oczyszczalni ścieków oraz uruchomienie elektrowni wykorzystującej wody termalne i biomasę. Będzie również uzbrajany teren pod kolejne inwestycje, na które na gmina przygotowała już ponad 100 ha terenu - zapowiada burmistrz Uniejowa. (PAP)

duk/ agt/ bba/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)