Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unijne społeczeństwa starzeją się - KE apeluje o reformy

0
Podziel się:

13.2.Bruksela (PAP) - Państwa członkowskie UE muszą podjąć
zdecydowane reformy, by zaradzić procesowi starzenia się swoich
społeczeństw - podkreśla Komisja Europejska w opublikowanym w
poniedziałek raporcie na temat systemu wydatków emerytalnych w
Unii.

*13.2.Bruksela (PAP) - Państwa członkowskie UE muszą podjąć zdecydowane reformy, by zaradzić procesowi starzenia się swoich społeczeństw - podkreśla Komisja Europejska w opublikowanym w poniedziałek raporcie na temat systemu wydatków emerytalnych w Unii. *

Społeczeństwo UE starzeje się, młodzi ludzie później zakładają rodziny, bo chcą się spełnić w innych dziedzinach życia, a na emerytury wkrótce zacznie przechodzić pokolenie "baby-boomu" z lat 50. i 60. XX wieku. W związku z tym, Komisja Europejska przestrzega, że jeśli kraje UE nie podejmą zdecydowanych reform, już w 2030 r. potencjalna stopa wzrostu gospodarczego w Unii zmniejszy się o połowę.

Przewiduje się, że średni wskaźnik PKB spadnie z 2,4 proc. w okresie 2004-2010 do 1,9 proc. w latach 2011-30 i aż do 1,2 proc. w okresie 2031-2050 r.

Jeśli nie zostaną podjęte reformy - uważa KE - do 2050 r. w Europie zamiast obecnych czterech osób w wieku zawodowym na każdego emeryta przypadną dwie takie osoby - czytamy w dokumencie.

To oznacza też, że finanse publiczne w poszczególnych krajach będą zdominowane przez wydatki na emerytury i świadczenia zdrowotne - podkreśla raport.

Scenariusz nie jest jednak zupełnie czarny. KE zaznacza w dokumencie, że niektóre kraje unijne już zaczęły wprowadzać reformy tak aby "stawić czoło wyzwaniu". Przeprowadzają reformy systemów emerytalnych i wprowadzają ograniczenia w przechodzeniu na wcześniejszą emeryturę.

Raport mówi, że wśród wszystkich nowych krajów UE Polska jest wyjątkiem, jeśli chodzi o wydatki na emerytury. W naszym kraju - przypomina KE - nastąpił spadek wydawania pieniędzy z budżetu na ten cel w związku z przejściem na 3-filarowy system ubezpieczeniowy.

KE przewiduje natomiast duży wzrost wydatków publicznych na emerytury do 2050 m.in. na Węgrzech (o 6,7 proc. PKB), w Słowenii (o 7,3 proc. PKB) i na Cyprze (o 12,9 proc.), jeśli kraje te nie zmienią swoich systemów.

Zgodnie z przewidywaniami KE, populacja europejska w 2050 r. będzie mniejsza i znacznie starsza niż obecnie. Już w 2010 spadnie z 457 do 454 milionów. Przewiduje się, że w 2050 r. o 16 proc. zmniejszy się liczba osób w wieku zawodowym, podczas gdy liczba osób mających 65 lat i więcej zwiększy się aż o 77 proc.

Zdaniem unijnego komisarza ds. finansów Joaquina Almunii, dane te wskazują na pilną konieczność zmodernizowania systemów opieki socjalnej. Podkreślił, że należy spieszyć się z tymi działaniami, "by nie ucierpiały na tym nasze dzieci i wnuki".

Przygotowany przez KE raport będzie omawiany we wtorek w Brukseli przez unijnych ministrów finansów.

Katarzyna Rumowska (PAP)

icz/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)