Notowania

wiadomości
03.04.2013 16:46

Unikalne przedmioty otrzymało oświęcimskie Centrum Żydowskie

Księga, w której zapisywano personalia Żydów wracających po wojnie do Oświęcimia, a także oryginalne pieczątki miejscowej kongregacji wyznaniowej trafiły do zbiorów oświęcimskiego Centrum Żydowskiego. Eksponaty te będą zaprezentowane jeszcze w br.

Podziel się
Dodaj komentarz

Księga, w której zapisywano personalia Żydów wracających po wojnie do Oświęcimia, a także oryginalne pieczątki miejscowej kongregacji wyznaniowej trafiły do zbiorów oświęcimskiego Centrum Żydowskiego. Eksponaty te będą zaprezentowane jeszcze w br.

"Na ręce dyrektora Centrum Tomasza Kuncewicza pamiątki przekazała przewodnicząca Irgun Jocej Oświęcim, czyli stowarzyszenia byłych mieszkańców Oświęcimia, Rachel Jakimowski" - powiedział Artur Szyndler z oświęcimskiego Centrum Żydowskiego.

Księga zawiera ponad 100 nazwisk, nie tylko oświęcimskich Żydów, ale również tych, którzy się tam znaleźli. Wśród danych - oprócz nazwiska - znalazły się daty powrotu do miasta oraz nazwy miejsca, z którego konkretna osoba przyjechała. Najczęściej były to niemieckie obozy. Księgę najprawdopodobniej założył pierwszy po wojnie przewodniczący oświęcimskiego Komitetu Żydowskiego Maurycy Bodner. Pieczątki Kongregacji pochodzą natomiast z 1946 roku.

Szyndler poinformował, że pamiątki zostaną zaprezentowane na nowej stałej ekspozycji muzealnej w Centrum. Otwarta będzie jeszcze w bieżącym roku. Znajdą się na niej między innymi niektóre z odnalezionych w 2004 roku elementów wyposażenia zniszczonej przez Niemców w 1939 roku Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu. Skarb był zakopany na terenie nieistniejącej świątyni.

Centrum Żydowskie w Oświęcimiu jest jedynym śladem po żydowskiej obecności w mieście, którego nazwę podczas wojny Niemcy zmienili na Auschwitz. Przed wojną ta społeczność stanowiła ponad 60 procent kilkunastotysięcznego miasta.

Celem placówki, która powstała w 2000 roku, jest kultywowanie pamięci o żydowskich mieszkańcach miasta oraz edukacja ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Holokaustu i współczesnych zagrożeń związanych z nietolerancją i uprzedzeniami. W jej ramach działa muzeum żydowskie, synagoga Chewra Lomdej Misznajot oraz centrum edukacyjne.

Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w początkach XVI wieku. Po II wojnie światowej wróciło ich 186. Większość opuściła później miasto. W latach 60. powrócił do niego Szymon Kluger, który pod koniec życia był ostatnim Żydem mieszkającym w mieście. Zmarł w 2000 roku. Spoczywa na miejscowym kirkucie.

Na przełomie XIX i XX wieku w mieście było 10 synagog i domów modlitwy. Wojnę przetrwała jedynie Chewra Lomdej Misznajot. (PAP)

szf/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz